Централната банка на Русия ще започне да изкупува до 200 млн. долара всеки ден, за да попълни своите валутни резерви.
Регулаторът, който продаде милиарди долари чуждестранна валута, за да подкрепи пропадащата месеци наред рубла, заяви, че ще купува между 100 и 200 млн. долара на ден. Решението обаче не е предназначено да повлияе на стойността на валутата, която бе засегната от спада на цените на петрола и западните санкции.
В отговор на планираните покупки рублата спадна в четвъртък, за да се търгува над 50 за долар.
Централната банка заяви, че ще купува чуждестранна валута равномерно през деня и ще променя обема на покупките в зависимост от ситуацията на валутния пазар.
Силните разпродажби на рублата, които достигнаха своята връхна точка в края на 2014 г., доведоха до спад на валутните резерви на Русия до около 385 млрд. долара в началото на 2015 г. спрямо приблизително 510 млрд. долара година по-рано. Ходът по покупки на валута ще има за цел да възстанови баланса на институцията.
По-високите резерви, които се натрупаха в продължение на години на подем на цените на петрола, също така са необходими за подкрепа на кредитния рейтинг на Русия. По-рано тази година Standard & Poor's и Мoody's понижиxa оценките си за страната до неинвестиционно ниво, посочвайки се на кризата в Украйна и ниските цени на петрола.


Никулден е! Вижте какви са традиции за днес
Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
Дейвид Бут: Хората не вярват особено на алгоритмите
Дейвид Бут: Трендът е към услуги срещу такса, вместо комисионна
Дейвид Бут: Някои щати изискват да се инвестира извън Китай
Cambricon ускорява работа по AI в Китай и разчита на подкрепа
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Меган Маркъл се свързала с баща си след ампутирането на крака му
Урсула и Мерц на крака при белгийския премиер за руските активи
МААЕ: Защитният саркофаг на АЕЦ Чернобил е повреден от дрон
Празнуваме Никулден, над 200 000 българи черпят днес
преди 10 години Що купуват долар бе michaelis?Я им се обади да им отвориш очите как не им трябва шума щото само в жълтото е истината. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години РЦБ по същността си е американска, така че не съм учуден :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Със сигурност е много по розово от това дето разни спецове го пророкуваха тук края на 2014 и началото на 2015 г.По евтината рубла, в определени граници разбира се , им идва душеш за стимул и развитие на вътрешното производство.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Руснаците съзнателно почват да отслабват рублата. Явно положението изобщо не е розово... отговор Сигнализирай за неуместен коментар