Индустриалното производство в еврозоната се свива с 0,6% на месечна база през август, показват сезонно изгладените данни на Евростат. За сравнение, коригираните данни за миналия месец показаха повишение от 1,4%.
В Европейския съюз (ЕС) като цяло също се отчита спад, макар и малко по-слаб – от 0,5%, през септември спрямо ръст от 1,7% през предишния месец.
На годишна база през септември и в двата региона обаче продължава да се наблюдава сериозно повишение на индустриалното производство, макар че леко се забавя спрямо предишния месец. В еврозоната се отчита растеж от 3,3%, а в ЕС – 3,6%, докато ръстът на годишна база в двата региона през август бе съответно от 3,8% и 3,9%.
Според данните на Евростат в еврозоната почти всички сектори са отчели понижение през септември, а в ЕС спадът важи за всички сектори. По-слабите данни и в еврозоната, а и в целия съюз на месечна база се дължат основно на капиталовите стоки, съответно от 1,6% и 1,4%, на енергията (0,9% и 0,6%), трайните потребителски стоки (0,9% и 0,3%) и междинните стоки (0,6% и 0,3%). В еврозоната единствено нетрайните потребителски стоки са нараснали с минималното 0,1%, но в ЕС спадът е от 0,3%.
Най-голямо е месечното понижение на индустриалното производство в Португалия (-6,7%), Дания (-3,7%) и Гърция (-3,6%), а най-сериозно увеличение се наблюдава в Холандия (4,3%), Швеция (2,4%) и Естония (2,3%). В България данните сочат за минимален растеж от 0,3%.
Увеличението на годишна база в еврозоната се дължи основно на ръстове на трайните потребителски стоки (6,9%) и на междинните стоки (4,6%). Подобни са показателите в ЕС, като там повишението на трайните потребителски стоки е от 6,6%, а на междинните – от 4,7%. Производството на енергия и в двата региона е намаляло обаче, съответно с 1,7% и 0,1%.
На годишна база най-добре се представя индустриалното производство в Латвия (12,0%), Словения (8,6%) и Унгария (8,0%), а в Ирландия се наблюдава спад от 3,1%. В България ръстът е от 3,2%.


НС прие на първо четене и трите законопроекта за промени в Закона за съдебната власт
Радев: Въпрос на време е българските продукти да изчезнат напълно от трапезата
„Черноморски туристически празник“ събира варненци на 30 и 31 май
Държавата дава безвъзмездно на Община Варна терен за детска градина
Явор Гечев: Мерките не ограничават цените, а изчистват пазарните изкривявания
Борса с човешко лице: Как пазарите в Румъния и Полша станаха най-големите в ЦИЕ
Отличиха най-активните студенти в първото издание на SkillUp Arena в УЗФ
Могат ли САЩ и Китай да намерят ново взаимодействие?
АИКБ: Малките фирми ще са най-засегнати от новите изисквания
IPSOS: Няма очевиден кандидат за премиер в парламента, освен Стармър
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Терзиев върна за ново разглеждане решението на СОС за небостъргача
Папата ги заплаши с отлъчване: Какво знаем за обществото "Свети Пий X"?
Градушката в Трявна невиждана от половин век
Катастрофа на "Цариградско шосе" в София, има задръстване СНИМКИ
Kaizen Gaming обедини 237 доброволци за участие в екологични и обществени инициативи