Цената на виртуалната валута биткойн се повиши до над 10 хил. щатски долара в сряда на редица големи борси и индекси за дигитални валути, включително на широко разпространената търговска платформа BitStamp, базирана в Люксембург, предава Ройтерс.
Към 9 часа цената в BitStamp е около 10 115 долара след сериозен спад от рекордните 10 743 биткойна, което е ръст от над 5 на сто.
Създаден през 2009 г., биткойнът използва криптиране и база данни в блок вериги, която позволява бързо и анонимно прехвърляне на средства извън традиционната централизирана платежна система.
Цената на криптовалутата се увеличи повече от 10 пъти от началото на годината. Тя генерира най-високата печалба сред всички класове активи при засилено институционално търсене на дигитални валути, тъй като финансовата и традиционната им употреба се разширяват.
Скептиците обаче казват, че това е класически спекулативен балон, който няма отношение към действителната дейност на финансовите пазари или икономиката, а най-известният критик – изпълнителният директор на JPMorgan Джейми Даймън, го определи като измама.
Иначе цената прекоси 10 хил. долара и на по-малки борси, като например CEX.IO и индексът за криптовалути coinmarketcap.com, много преди да достигне крайъгълния камък на BitStamp.
"Нарастването на цените е продължение на дългосрочната тенденция, която се дължи на спекулативната дейност в Япония, а също така и на институционалните инвеститори, които започват да тестват пазара", казва Томас Глуксман, маркетинг ръководител в базирания в Хонконг сайт за обмяна Gatecoin.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Лойд Остин: Би било доста скъпо флотът на САЩ да отвори Ормуз и да го задържи отворен
Лойд Остин: Ще бъде важно Европа да създаде капацитет за отбрана
Лойд Остин: Едва ли Китай иска да превземе Тайван със сила
Кафри от JPMorgan: Цените на петрола са сбъркани
САЩ нанесоха удари по Иран след свалянето на американски хеликоптер
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Рецептата Dnes: Иберийски вкус с култовата тортиля Еспаньола
Режимът е по-богат от всякога: Северна Корея бележи невероятен икономически растеж
Мъж уби жена си и се самоуби в присъствието на трите им деца
Само 3500 долара: новият украински прехващач на Shahed привлича внимание


преди 8 години Ще има много скочили през прозореца :-/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар