Икономиката на Великобритания се възстановява по-силно от очакваното през януари, след като отслабва в края на 2018 г., показват данните на Службата за национална статистика, публикувани във вторник, съобщава Bloomberg.
БВП на Обединеното кралство е нараснал с 0,5% - най-големият му ръст на месечна база от над две години. За сравнение през декември беше отчетен спад с 0,4%. Така растежът през последните три месеца се запази на ниво от 0,2%.
Слабото възстановяване през януари се оказа широкообхватно, като разширение се наблюдава при строителството, производството и сектора на услугите.
Възвръщането на реалното нарастване на запасите е в основата на търсенето, но последните данни не са достастъчни, за да повишат оптимизма на фона на предстоящия Brexit.
Износителите се опитват да се справят с напрежението в световната търговия и най-слабия растеж след финансовата криза, които им пречат да се възползват от предимствата на евтиния паунд. Търговският дефицит на Великобритания достигна 19-месечен връх през януари.
На годишна база през януари БВП е нараснал с 1,4% спрямо 1% през декември. Годишният темп на растеж прес последните три месеца (от ноември до януари) се е забавил до 1,3%. Най-голяма е заслугата на сектора на услугите, които за същия период регистрират повишение с 0,5%.
Междувременно в началото на март стана ясно, че производителите във Великобритания засилват подготвовката си за хаотичен Brexit през февруари, като увеличат запасите си от суровини и материали с рекорден темп.


Скулпторът Ангел Атанасов представя изложбата „Външен ритъм“ във Варна
Близки на Наталия: Чакаме конкретен сигнал, за да не тръгваме всички и да не се лутаме
Тази вечер във Варна: „Валкюра“ оживява на сцената на Летния театър
Център „Домашни грижи“ към БЧК – Варна отбелязва днес 20 години с тържество
Киберексперт: Бомбените заплахи целят да изпитат устойчивостта на институциите
Програмата за финансова грамотност на Postbank влиза във „Фермата на Lidl“
На срещата на НАТО Турция ще иска да поеме освободените от САЩ функции
Sony казва сбогом на дисковете за PlayStation. Какво губят геймърите?
Имотните сделки спадат рязко след спекулата покрай еврото, ипотеките растат
Maersk и Hapag-Lloyd обмислят завръщане по маршрута през Червено море
Парадокс - ЕС унищожи евтините коли, а сега иска да ги върне
Камион почиства пътища в Китай с 80 км/ч
Следващото Bentley ще бъде само на ток и ще се казва Torcal
Какво ни казват странните шумове от колата
Непознатата Гърция 3: Янина и Додона
Слави към Демерджиев: Искате да ставате главен прокурор и пазите ПП-ДБ по случая "Петрохан"
Омбудсманът за Бюджет 2026: Риск от влошаване на социалната защита на уязвимите групи
Британската певица Лорен Бенет почина едва на 37-годишна възраст
Програмата за финансова грамотност на Postbank влиза във „Фермата на Lidl“
Финансова ясла: 7057 души вземат и пенсия, и заплата в МВР