Очаква се пандемията от коронавирус рязко да забави растежа на развиващите се икономики в Югоизточна Азия и Тихия океан, както и тази на Китай, предупредиха от Световната банка.
Банката заяви, че прецизните прогнози за растеж са трудни, предвид бързо променящата се ситуация, но посочи, че растежът на развиващите се икономики в региона може да се забави до 2,1% през 2020 г. или, при по-лошия сценарий, да се свие с 0,5%, в сравнение с прогнозирания ръст от 5,8% през 2019 г.
В Китай, където се зароди пандемията в края на декември, се предвижда растежът да се забави до 2,3% при базовия сценарий или до 0,1% през 2020 г. при по-мрачния сценарии, в сравнение с ръста от 6,1% през 2019 г.
Регионът е изправен пред необичайна комбинация от „разрушителни и взаимно засилващи се събития“, се казва в доклада на Световната банка. "Сериозните икономически щети изглеждат неизбежни във всички страни“, добавят от банката.
Страните в региона трябва да инвестират в капацитета на здравните си системи и да предприемат целенасочени фискални мерки, като предоставяне на субсидии за заплащане на болнични и здравни грижи, за да смекчат някои от непосредствените последици от пандемията.
„Задържането на пандемията би позволило устойчиво възстановяване в региона, въпреки че рисковете за перспективите от стреса на финансовия пазар ще останат високи“, се казва в съобщението на банката.
Финансовият шок от пандемията също се очаква да има сериозно влияние върху нивото на бедност, при което долната граница на дохода е 5,50 долара на ден, съобщи Световната банка. Базовият сценарий предвижда свиването на нивото на бедност в региона да се забави с 24 милиона души през 2020 г. поради пандемията. Ако икономическата ситуация се влоши още повече, бедността може да се увеличи с около 11 милиона души.
Според предварителните прогнози близо 35 милиона души ще избягат от бедността в региона през 2020 г., включително над 25 милиона само в Китай, съобщи банката.
В допълнение към целенасочените фискални мерки, страните трябва да се стремят към по-задълбочено международно сътрудничество и нови трансгранични публично-частни партньорства, за да ускорят производството и предлагането на ключови медицински стоки и услуги и да гарантират финансова стабилност след кризата.
Страните също трябва да облекчат условията по отпускане на кредити, за да помогнат на домакинствата да възстановят потреблението си и да помогнат на фирмите да преживеят непосредствения шок от заразата.
„Добрата новина е, че регионът разполага със сили, които може да използва, но страните ще трябва да действат бързо и в мащаб, каквито досега не са били виждани“, заяви Виктория Куакуа, вицепрезидент за Източна Азия и Тихия океан в Световната банка.


Родители и ученици със спешен апел до Коцев: 400 семейства търпят резултатите от проблемите с училището
За утре е обявен жълт код за силен вятър във Варна
Младежи създават кът за четене в Морската градина във Варна
Коцев: По "Баба Алино“ няма отстъпление и няма промяна в позицията ми.
Международният джаз фестивал „Варненско лято“ събира музиканти от седем държави
Nvidia успокои кредитните пазари с външно финансиране за $500 млрд.
Руската икономика се връща към растеж въпреки ударите с дронове
Германските шпиони ще имат право да действат за възпиране на нарастващите заплахи
Норвежкият фонд за $2,3 трилиона отчете най-силно тримесечие от 2020 г.
Пактът за сигурност между Турция, Саудитска Арабия и Пакистан не е ислямско НАТО
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Екстремните пожари: Готова ли е България за новата реалност?
Активни потребители: По-евтино е да пиете узо в Солун, отколкото в София
Полицията абдикира: Агресивни деца тормозят и жителите на Варшава
Недостиг на жилища, високи цени.. Лондон прогонва жителите си
Шофьор загина при катастрофа между джип и камион край Разград