Широкият измерител на инфлационните очаквания, внимателно наблюдаван от управителя на Федералния резерв Джеръм Пауъл, се повишава до рекордните 2,19% в края на второто тримесечие от 2,17% в края на първото, съобщава Bloomberg, цитирайки данни, публикувани на уебсайта на централната банка на САЩ.
Разработен от икономистите на Фед в края на 2020 г., индексът на общите инфлационни очаквания включва повече от 20 индикатора, измерващи нагласите на потребителите, инвеститорите и професионалните анализатори към бъдещи увеличения на цените.
Индексът се покачва стабилно от края на 2020 г. Последните данни очертават най-големия ръст в историята на статистиката, която датира от 1999 г.
Новото измерване на индекса следва данните за потребителските очаквания към инфлацията, представени от Мичиганския университет. Потребителите очакват инфлация от 2,8% през следващите от 5 до 10 години. Това е най-ниското ниво на индекса от юли миналата година и представлява спад спрямо окончателното отчитане от 3,1% миналия месец.
Потребителите очакват ръст на цените в размер на 5,2% през следващата година спрямо 5,3% през юни.
Пауъл и колегите му се опитват да обуздаят темпа на инфлация, който надвишава повече от три пъти целта им от 2%. Те се опасяват, че постоянното повишаване на цените може да убеди домакинствата и бизнеса, че САЩ са навлезли в нова ера на повишена инфлация и да ги подтикне да предприемат действия, които парадоксално биха ускорили инфлацията.
„Индексът на общите инфлационни очаквания се повишава, след като остана непроменен доста дълго време, така че наблюдаваме това и си мислим, „Това е нещо, което трябва да разгледаме сериозно“, заяви Пауъл пред журналисти в петък, след като Фед повиши лихвените проценти със 75 базисни пункта, най-голямото увеличение от 1994 г. насам.


Шефът на ТАСРУД: Работим по въпроса за плащане с карти в автобусите във Варна
Един район във Варна е без вода днес поради авария
Потвърдиха домашния арест на обвинен за катастрофа със загинал моторист във Варна
Жена, извършила престъпление след определената й подписка, е задържана за постоянно
Печалбата на Glencore скочи рязко заради войната и рекордите при медта
Грешка в алгоритъма: Кой носи отговорност за вредите от AI?
Samsung представи нова пътна карта за 3D паметите в битката за лидерство при AI
SpaceX ще става мобилен оператор и се хвали с бърза възвращаемост от AI
Съкратени програмисти с огромни ипотеки могат да обявят личен фалит
Горивата в България все още са сред най-евтините в Европа
Британец излъга, че колата му не спира и сега ще лежи в затвора
Евро 7 е близо – как ще се отрази на цената и поддръжката на следващата ви кола
Защо съвременният волан загуби истинската връзка с пътя
Електрическият Mercedes-AMG CLA 45 записа рекорд на "Нюрбургринг"
Историята на Наталия, Елвира, Ангелина - три бивши затворнички на фронта
Мъж е с опасност за живота, след като е намушкан с нож Стара Загора
МВнР след инцидента: България категорично осъжда всички форми на антисемитизъм
Въпреки ниските нива на Дунав: Режим на тока у нас няма да има