Операционната система за мобилни устройства Android е изпреварила дългогодишния лидер в продажбите на смартфони – мобилната платформа Symbian на Nokia, пише Financial Times.
По този начин Android на Google става най-популярната платформа за смартфони в света през четвъртото тримесечие, показват данни на изследователската компания Canalys.
От проучването става ясно, че покупките на смартфони, базирани на Android, са надминали по брой тези на устройствата със Symbian на Nokia.
Данните подчертават предизвикателствата пред досегашния пазарен лидер Nokia, която бързо губи позиции пред конкурентите на пазара на смартфони, водени от Apple и производителите, които базират своите смартфони на Android.
Това е основната причина за падащата рентабилност на финландската компания.
От Canalys изчисляват, че общо 32,9 млн. смартфони, базирани на Android, са били продадени през последните три месеца на 2010 г. в сравнение с 4,7 млн. за същия период на 2009 г.
Данните показват, че няколко големи производители на смартфони, като HTC, Motorola, Sony Ericsson и Samsung, са започнали производството на устройства с операционната система на Google.
От Canalys посочват, че Nokia е продала 31 млн. смартфони със Symbian през четвъртото тримесечие на 2010 г., което е повишение с 30% спрямо същия период на 2009 г.
Производителят на iPhone Apple на свой ред е продал 16,2 млн. смартфони през четвъртото тримесечие, което е повишение от 86%. Производителят на BlackBerry Research In Motion на свой ред е продал 14,6 млн. устройства, като увеличението е от 36% на годишна база.
От Canalys посочват, че броят на продадените смартфони с операционната системата на Microsoft - Windows Mobile, намалява с 20% на годишна база до 3,1 млн.
От изследователската компания посочват, че общо 101,2 млн. смартфони са били продадени през четвъртото тримесечие в световен мащаб, което е с 89% повече спрямо същия период на 2009 г.
Смартфоните са най-бързо растящия сегмент на пазара на мобилни услуги.
Според критици платформата на Nokia Symbian е превъзхождана по качество от iOS на Apple и от Android на Google.
Главният изпълнителен директор на Nokia Стивън Елъп заяви през миналата седмица, че компанията трябва да подобри бързо позициите си на пазара на смартфони. За тази цел Nokia разработва нова платформа за смартфони – MeeGo, но все още няма устройства, базирани на нея.
Анализатори тълкуват коментарите му като намек, че Nokia може да пусне на пазара в САЩ и смартфон, който е базиран на Android.
Според експертите на Canalys популярността на платформата на Google ще продължи да се увеличава, докато продажбите на смартфони с мобилната операционна система на Microsoft намаляват.


Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
В отлична форма: Путин се потопи в ледени води за Богоявление
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
МВФ: AI и търговията са рискове за солидните перспективи за глобален растеж
Раждаемостта в Китай достигна най-ниското си ниво от 1949 г. насам
Румен Радев подава оставка като президент на България
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Защо следващите изтребители Dassault Rafale може да бъдат построени в Индия?
Как забавените доставки от САЩ засягат японските сили за самоотбрана
Как правилно да четем етикетите на храните?
Зоуи Салдана го направи: Вече е най-касовата актриса в света ВИДЕО