Nokia обяви, че Apple се е съгласила да плати неустойки за използването на патенти на финландската компания, с което беше сложен край на юридическия спор между двата технологични гиганта, съобщава BBC.
"Споразумението ще уреди всички патентни спорове между двете компании“, се казва в изявление на Nokia.
Финландците заведоха дело срещу Apple за неправомерно използване на нейни патенти през 2009 г., като през декември миналата година повдигнаха допълнителни обвинения.
Apple заведе контра дело срещу Nokia, обвинявайки финландската компания, че всъщност тя е нарушила патенти на Apple.
Nokia обяви, че споразумението й с Apple включва еднократни плащане, чиято стойност не беше разкрита.
„Ние сме много доволни, че Apple се присъедини към растящия брой компании, получили лиценз на Nokia“, заявява изпълнителният директор на Nokia Стивън Елъп.
„Това споразумение илюстрира водещата позиция на патентното портфолио на Nokia в индустрията и ни позволява да се фокусираме върху нови възможности за предоставяне на лицензи на пазара на мобилните комуникации“, допълва той.
„Споразумението ще включва оттегляне на жалбите от двете фирми, постъпили в Международната търговска комисия в САЩ до момента, се казва в заявлението на Nokia. Очаква се това да увеличи значително приходите на концерна за второто тримесечие.
Многобройните обвинения на Nokia срещу Apple включваха патентни нарушения при използването на тъчскрийн интерфейс и 3G и wi-fi технологии.
Apple също обвини Nokia, че е нарушила много от нейните патенти. И двете страни винаги са отричали да са нарушавали патентите на другата компания.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина