IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Игра за милиарди на Червената планета

От успешната мисия на Curiosity до Марс до голяма степен зависи безоблачното бъдеще на НАСА

11:36 | 06.08.12 г. 23
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Кадър от контролната лаборатория за реактивни двигатели в Пасадена, Калифорния. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Кадър от контролната лаборатория за реактивни двигатели в Пасадена, Калифорния. Снимка: Ройтерс

Не по-рано от 15 часа след кацането се очакват и първите висококачествени снимки, заснети от Curiosity. За видеоизображения на кацането, записани от камера на пода на марсохода феновете вероятно ще трябва да чакат дори няколко дни. Все пак информацията за това, че 900-килограмова самоходна изследователска лаборатория е в безопасност на планетата, бе предадена точно в 7,31 централноевропейско време.

От НАСА се надяват Curiosity да продължи историите на успех на стартиралите през 2003 г. Spirit и Opportunity. Първоначално предвидената с тях мисия за 90 дни бе продължена с години. Едва през 2010 г. Spirit онемя, докато Oportunity изпраща и до днес сигнали до Земята. Ако Curiosity със своите значително по-силни инструменти покаже подобна дневна издръжливост, изследователите на Марс могат да се надяват на няколко богати на данни години.

Седмото поредно успешното кацане на марсоход на Червената планета е съществена победа за НАСА в момент, когато американската космическа агенция страда от съкращения на бюджета, и идва скоро след края на 30-годишната програма "Космическа совалка", която предвиждаше между другото и създаване на космически кораби за пътуване до Марс с човешки екипаж.

Постижението дава на НАСА така необходимия стимул сред дебатите дали може да си позволи друго кацане на Марс през това десетилетие. Все пак американският президент Барак Обама може да си представи сътрудничество с частния бизнес за създаването на подобен кораб, като до 2015 г. хронично страдащата от по-ниско финансиране НАСА ще може да похарчи за такъв проект до 6 млрд. долара на година.

За тези пари обаче президентът иска да види не само пращане на астронавт до някой астероид. До 2035 г. трябва да бъде осъществена и първото обхождане на Марс с човешки екипаж. Въпреки това дори и този щедър период от време се приема като амбициозна цел, като се имат предвид известните проблеми на пилотираните мисии до Марс.

До този момент космическите лекари нямат отговор на въпросите какви опасности за здравето се крият заради дългосрочното изпадане в безтегловност и дали извън земното магнитно поле няма да има особено агресивна космическа радиация. Да не говорим пък за технически проблеми, като например нарастващата заплаха от микроастероиди при полети с дълга продължителност.

Последна актуализация: 12:50 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 3 rate down comment 2
eldred
преди 11 години
Нещо си объркал форума. Този е за бизнес и финанси. Един друг е за болни любители на конспирациите. Май беше на някаква младежка червена организация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 0
STGEORGE
преди 11 години
само някой може ли да ми обясни защо разходите са посочени в ЕВРО а не в ДОЛАРИ ?!Едва ли НАСА си прави бюджетите в ЕВРО!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 5
0pk
преди 11 години
Това да не се окаже пак поредния холивудски шедьовър, като кацането на луната? :DНе сме проучили още собствената си планета, а пращаме сонди съседните да изследваме. Сигурно кроят планове за доларова експанзия на марс :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още