Инцидент, при който шофьор на кола на Tesla Motors – Model S, движеща се на автопилот, е загинал при катастрофа с камион, стана причина за разследване от страна на регулаторите в САЩ. Новината беше съобщена както от властите, така и от Tesla, предава Ройтерс.
Разследването на първия смъртен случай, включващ Model S, работещ на автопилот, се случва след като Tesla и други производителки на коли започнаха да се обединяват около идеята за предлагането на системи, които позволяват на превозните средства да се управляват сами при определени условия.
Националната администрация, отговаряща за трафика по пътищата, заяви, че разследва общо 25 хил. седана Model S, които разполагат със системи за автопилот.
Според Контрола по пътищата на Флорида инцидентът е довел до смъртта на 40-годишния Джошуа Браун на 7 май в Уилистън, Флорида. Случилото ще разпали още повече дебатите в автомобилната индустрия от гледна точка на безопасността на системите, които поемат частичен контрол от шофьорите.
Властите посочват, че най-вероятно катастрофата е станала, когато трактор с ремарке е направил ляв завой пред колата на Tesla на кръстовище.
Производителката на електромобили Tesla заяви в блога си в четвъртък, че „нито автопилотът, нито шофьорът са забелязали бялата страна на ремаркето на камиона на фона на ярко светещото небе, така че спирачката не е използвана.
Цената на акциите на Tesla спадна с около 3%, или 6,28 долара, по време на следборсовата търговия, когато беше обявен инцидентът и разследването му.
Компанията коментира необичайната природа на сблъсъка и заяви, че това е първият фатален случай при повече от 130 млн. мили тестове. По думите на компанията клиентите са длъжни да дадат „изрично потвърждение“, че осъзнават, че автопилотът е нова технология, която още е в развитие.
Технологията все още е в бета режим.


Дете и баща му пострадаха при падане от атракционна люлка
Варна отбеляза 100-годишнината на Международния музикален фестивал „Варненско лято“
Условията за туризъм в планините са добри
Един варненски район остава без вода днес
Франция регистрира около 1000 допълнителни смъртни случая от жегите
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Редом до Левски: Магнити с лика на Тодор Живков се продават за 1 евро във Враца
Гуцанов: Това, което става във Варна, е върхът на айсберга
Фризьори съветват как да запазим цвета на косата си след боядисване
С 13 евро е по-скъпо пътуването ни до морето с автомобил
преди 9 години Веднъж и аз се натресох с трабанта в един трактор;-). Не разбрах камион ли е, трактор с ремарке ли бе??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Очаквах, че от Тесла ще бъдат нагли и ще заявят, че ако Тракторът също беше със системата за автопилот нямаше да има катастрофа.Ама има време и до това ще се нагледаме. Като следствие ще почнат да се ограничават и издаването на шофьорски книжки на повечето хора. Въобще светло бъдеще ни предстой. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Да не би шофьорът да е гледал някой канал за възрастни докато колата го вози щото вкъщи жена му не дава? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Един загинал на 130 милиона мили (210 милиона километра) не е много. При човешко управление на такова разстояние вероятно жертвите са повече. Да не говорим, че това не е напълно автономен режим, а полуавтономен режим, където човек може и трябва да се намеси във всяка опасна ситуация. Явно обаче и човекът не е бил в състояние да се намеси! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Не може да има бета версия на нещо което е с такъв потенциален риск за живота. Бета версия на ръчна граната. отговор Сигнализирай за неуместен коментар