"Все още правилата не са във финализиран вид, говорим за принципни положения. Целта е да се гарантира, че при използване на такъв тип технологии няма да бъдат накърнявани човешките права и свободи. Идеята е да има прозрачност и да се гарантира, че няма да има дискриминативни стереотипи при функциониране на изкуствения интелект", коментира и адвокат Десислава Кръстева, старши правен експерт към Фондация „Право и Интернет“.
Експертите коментираха правилата, които Европейският съвет въвежда за използване на изкуствения интелект.
Десислава Кръстева уточни, че европейската уредба посочва, че не бива никой да бъде подслушван без да знае.
"САЩ и Китай доминират в технологията за лицево разпознаване, там има пазар. В Европа е трудно, а тук полиция, правораздавателните органи купуват пак американски и китайски софтуер, а не европейски", обясни Алексиев.
По думите му има и друг проблем – продукт на израелски компании, които позволяват подслушване на всеки телефон. "Ние си носим микрофон в джоба", коментира той и даде пример, че тези технологии не са толкова скъпи и това не е редно.
"Възможно е анонимността в публичното пространство да престане да съществува. Не е редно всеки един гражданин да бъде адресат на перманентно проследяване, без да е извършил престъпно деяние, категоричен е адвокатът. – Технологиите се развиват по-бързо и не можем да предвидим всички рискове."
Според експертите тях следенето трябва да се регламентира.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам
Как да изградим увереност?