Близо 250 млн. лв., които Министерството на регионалното развитие очаква да останат неусвоени от оперативната програма "Регионално развитие", ще бъдат вложени в голям инфраструктурен проект. Това съобщи ресорният министър Десислава Терзиева тази сутрин пред БНТ.
Терзиева отказа да даде повече информация във връзка с идеята, като уточни, че "върху него все още се мисли и се обсъжда". Тя отрече средствата да бъдат вложени за тунела под "Шипка" и спомена, че проектът ще касае нещо съвсем друго.
Досега по оперативната програма са сключени 1039 договора за над 3 млрд лв. Разплатени 1,2 млрд. лв., уточни министърът, като посочи, че програмата в момента е на предпоследно място по усвояемост,
"Трябва да нулираме риска от изпускане на тези средства", каза Терзиева.
Припомняме, че още в края на миналата година бившият регионален министър Лиляна Павлова алармира, за проблемите в усвояването на средствата. Тогава тя заяви, че страната ни има възможност да не успее да усвои близо 1 млрд. лева. Причината по нейни думи бе, че "половината от проектите са рискови и се връщат".
За магистралите
По повод новия програмен период Терзиева бе категорична, че държавата ще продължи изграждането на започнатите от ГЕРБ важни проекти. "Магистрала "Тракия ще бъде пусната до 2 седмици в експлоатация и през
юли ще имаме магистрала до морето", изтъкна тя.По повод магистрала "Хемус", Терзиева заяви, че в новия програмен период трасето ще бъде изпълнено, както е планирано без да има промени. Припоняме, че през последните месеци експерти в областта на проектирането и строителството на пътища изразиха мнението си, че трасето на "Хемус" трябва да бъде променено. "Не предвиждаме промени - проектът ще бъде изпълнен, както е предварително заложен", уточни тя.
Друг приоритет на новото правителство ще бъде ремонтът на републиканската пътна мрежа, която по думите на Терзиева е в окаяно състоение.
"Мрежата е в окаяно състояние, въпреки инвестираните 2,5 млрд. лв. Затова ще се промени моделът на финансиране - всяка година стъпаловидно ще се увеличават парите за ремонти, които ще се взимат от оперативните програми, от държавни инвестиционни заеми и от бюджета", обясни министърът.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
преди 13 години "има план какво да прави месец за месец"------------Надявам се за другия месец плана им да е по-качествен. Този месец беше трагедия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Пропагандата си я пласирай из абдалските форуми на новинарските сайтове. В този форум както и във форума на капитал влизат образовани хора на които подобни лозунги не минават. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Единствено тежки за вас са заповедите на император Путин.На ГЕРБ наследството само говори на хората защото се ползват от него. Докато вие само крадете и пълните една бездънна яма с гръмкото име проект за АЕЦ Белене. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Кабинета Орешарски работи от ден 1-ви на макс и само месец след парламентарните избори, започват реализацията на предизборни ангажименти. За първи път правителството има план какво да прави месец за месец. Несъмнено - тежко е наследството, оставено от ГЕРБ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Нямаше ли на Северната Скоростна Тангета на София да ги пренасочат тези пари или аз бъркам нещо...http://***.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2013/05/28/2070136_severnata_tangenta_na_sofiia_shte_se_stroi_s_pari_po/В смисъл, че тайната май не е чак такава тайна. Или са решили друг проект да пробутат другарите!? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Преди ден-два разправяха че нямало проекти сега изведнъж се намери 1 доста голям проект да се усвоят едни европейски парици.Само да не стане причина въпросният проект отново да ни спрат плащанията заради арогантните злоупотреби на БСП и ДПС. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Много сладки приказчици в статията. Сега остава да им видим и делата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Много некомпетентна госпожа като се чудите дайте ги на Фандъкова за трети метродиаметър веднага ще ги лапне. Имаш 250 милиона подарък от Европа и да се чудиш и маиш какво да ги правиш. отговор Сигнализирай за неуместен коментар