През новия програмен период във всички оперативни програми ще има ресурс специално за Северозападния район. Това каза доц. Стилиян Димитров от Софийския университет "Климент Охридски", който разработва програма за инвестиции в Северозападния район по поръчка на правителството.
Този ресурс ще може да бъде усвояван само от бенефициенти от района, който включва областите Монтана, Враца, Видин, Плевен и Ловеч.
Земеделието, туризмът и пътната инфраструктура ще са трите сектора, в които ще се инвестира. Според доц. Димитров именно вложенията в тези сфери ще позволят да бъдат догонени останалите райони на страната по икономическо развитие.
Кметове от област Монтана, представители на бизнеса и на неправителствения сектор дискутираха в областната управа в Монтана приоритетите на региона за следващия програмен период.
Областните управители са се обединили около мнението, че приоритетни за района са областите земеделие и туризъм, които могат да се интегрират, както е в развитите западни страни.
Кметът на Монтана Златко Живков коментира, че Северозападният регион е по-изостанал от останалите части на страната заради лоша регионална политика на много от досега управлявалите правителства. Той препоръча инвестиции в пътната инфраструктура и туризма. Живков приветства желанието на правителството да се приеме стратегия за инвестиции в Северозапада и поиска тя да се обвърже с оперативните програми на ЕС, откъдето са повечето инвестиции в България.
Представителите на местната власт, бизнеса и неправителствените организации дадоха конкретни идеи за реализиране на отделни проекти в региона. Доц. Димитров обяви, че тези идеи ще бъдат включени в инвестиционната програма.
Предстои програмата за инвестиции в Северозападния район да бъде разгледана от Министерския съвет.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
преди 12 години БРАВО! УСПЕХ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Jelenski ти ли си бре момче? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Северозападният район е най-западнал и беден. Съвсем логично е на тези хора да им се помогне и да получат финансиране по всички оперативни програми, както е решило правителството. Новите управляващи сериозно са се заели да повишат жизнания стандарт на хората като стимулират икономиката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар