Бъдещата Обща селскостопанска политика (ОСП) на Европейския съюз (ЕС) след 2020 г. трябва да осигури равни условия за всички земеделски производители на единния пазар. Официалната визия на България за ОСП беше представена от агроминистъра Румен Порожанов пред земеделци, съобщи пресцентърът на Министерството на земеделието, храните и горите.
Сред основните акценти в позицията на България е записано, че ОСП трябва да запази своя характер на обща политика на ЕС, включително в нейното финансово измерение. Важно е да се гарантира продоволствената сигурност и здравето на гражданите. Необходимо е чрез нея да се осигуряват устойчивост и конкурентоспособност на селското стопанство.
Според представената визия ОСП трябва да насърчава социално-икономическото сближаване на селските райони, да подпомага развитието на малките и средни земеделски стопанства, да бъде опростена и разбираема за бенефициентите и европейските граждани и щадяща към околната среда.
Необходимо е политиката да запази балансирания си подход, основаващ се на два стълба с конкретни цели и сфери на подпомагане чрез взаимно допълващи се инструменти, като се запази възможността за трансфер между двата стълба.
По отношение на директните плащания е отбелязано, че следва да осигурят подкрепа и стабилизиране на селскостопанските доходи и компенсация за прилагането на високи производствени стандарти и екологични изисквания на ЕС и подпомагане на уязвими сектори.
Подпомагането по Втори стълб трябва да продължи като доказана и целенасочена политика за подобряване на живота в селските райони чрез предоставяне на нови възможности и услуги за населението, казва се още в позицията. Трябва да бъде поставен акцент върху модернизацията на технологиите, внедряване на иновации и обмена на опит и знания.
Румен Порожанов отбеляза, че предстои същинският дебат за бъдещето на ОСП след 2020 г. и че съвместните усилия на бранша и администрацията ще бъдат основа за успех.
Според съобщението представителите на земеделската общност са одобрили изготвената позиция.
„За пръв път администрацията заедно с браншовите организации успяха да подготви обща позиция, в която е намерен баланс“, заяви Димитър Зоров, председател на асоциацията на млекопреработвателните.
Когато обединим усилия, нещата се получават, допълни Венцислав Върбанов, председател на Асоциацията на земеделските производители в България.
Присъстващите на форума се обединиха около тезата, че позицията е общ труд на администрацията и бизнеса и подчертаха, че България е готова да защити интереса си в предстоящите преговори в рамките на ЕС.


Франция регистрира около 1000 допълнителни смъртни случая от жегите
Морска гара-Варна става на 58 години
11-годишно момче бе спасено три дни след земетресенията във Венецуела
Жена загина при пожар във Варна
Горещо време в цялата страна днес
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Никола Минчев: Радев говори едно в България и друго в Брюксел
Само Путин е над него: Кой е "пазителят на тайните" на Кремъл и как западните служби го разкриха?
За първи път в България оперираха "пеперудено дете" в "Пирогов"
Иво Сиромахов за ИТН: Някак си се самоизчегъртаха