Ефективните стачни действия в „Мини Марица-изток” започнаха в 20 часа вечерта в неделя. Миньорите ще стачкуват на работните си места. Добивът на въглища е преустановен. Има опасност включването на заместващи мощности за производство на ток да натовари цената на електроенергията, предупреди енергийният министър пред bTV.
Проблемите от днес вече не са само между ръководството и синдикатите. От тази нощ автоматично спират доставките за ТЕЦ-овете „Марица Изток” 2 и 3, AES Гълъбово и Брикел. От всеки ден ефективен протест пропуснатите ползи ще са милион и половина, още толкова ще са неустойките, заради неизпълнените договори с ТЕЦ-овете.
„Стачката много ще затрудни дружеството. Сега имаме една финансова стабилност и със стартирането ние ще понесем загуби и може да имаме трудност в разплащането с контрагенти, а също и с плащането на заплатите”, каза изпълнителният директор Евгени Стойков.
Ръководството и синдикатите не са единодушни за това как ще се отрази стачката на надниците на миньорите, които откажат да работят.
„На всички колеги в трите рудника е оповестено, че няма да вземат възнаграждения. При нас винаги държим един буферен фонд и когато хората не получат тези надници, средствата ще отидат там и в края на същото тримесечие те ще ги получат като компенсации”, обяси Валентин Вълчев, Федерация на независимите синдикати на миньорите, КНСБ. Стойков обаче не вижда такава възможност.
Днес и ръководството, и синдикатите декларираха готовност за нов кръг преговори. Това обаче нито беше съпроводено от отстъпки, нито от същински преговори.
„Ние искаме да се изпълнява КТД, да си получим възнагражденията за по-високата продукция, която сме добили и което е подписано още на 12 юли. Генчо Генчев, председател на КТ „Подкрепа” в предприятието.
Ръководството на мините оспорва законността на стачката. Ако съдът потвърди, че не е законна, стачкувалите са заплашени с административна и наказателна отговорност.
Енергийният министър Трайчо Трайков увери в ефира на bTV, че до режим на тока няма да се стигне. Токът, който ще ползваме по време не стачката обаче, ще струва по-скъпо. Трайков подчерта, че се касае за искания, които не са фиксирани никъде и средства, които не са дължими. В противен случай синдикатите биха се съгласили да отидат на доброволен арбитраж.
„Имаме резерви, които ще бъдат включвани поетапно, като ще се стремим това да става по начин, който да не натоварва прекалено много цената на електроенергията и за битовите клиенти, и за бизнеса”, каза Трайков. Щетите от недобити въглища от неизпълнението на договорите на мините към ТЕЦ-овете на ден ще бъдат между два и три милиона лева.
Щетите от спирането на износа ще бъдат добавени върху тази сума и мините вероятно ще бъдат докарани до ръба на финансовия банкрут.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро