Въпреки че краткосрочните договори с руската компания Газпром сега ще ни излязат по-скъпо, в бъдеще ще са по-изгодни, заяви днес при посещението си в Пловдив министър-председателят Бойко Борисов, цитиран от БТА.
По думите на Борисов най-голямата диверсификация е българският газ. "Ще видите и на други места, не само в "Хан Аспарух", ще излезе газ, посочи Борисов.
Според него ако се подпишат договори с Русия за 20-30 години, а след 2-3 години технологиите за шистовия газ напреднат и рискът се сведе до минимум, България ще загуби.
В момента Европейската комисия води наказателни процедури към много големи фирми в Европа във връзка с договорите за газ, припомни премиерът. На нас това ни помага, "защото има много стари договори, които по безобразен начин са ги подписали Овчаров и компания", смята той.
"Много държави, участвали в проучванията на газовите находища в Русия, са си направили договори за по-евтини доставки, но сега никак не е еднаква и конкурентна цената", коментира Борисов.
По думите му най-добрият вариант, за да се избегнат всякакви монополи в случая, е ЕК на направи своя фирма за Европа, която да изкупува директно газа от Русия и след това да го преразпределя на всички страни в ЕС.
Позицията на Европа по темата с газа е много различна между отделните държави, изтъкна той. "Ние си имаме нашата прагматична позиция - "Набуко" и интерконекторните газови връзки, за да може да си караме газ и от Азербайджан, когато станат готови", допълни премиерът.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата


преди 13 години Б.Б. три завършени в края на мандада ! Не 5 , три . 5 са в строеж . Люлин е завършена , Тракия е на финала . Марица и тя ще е готова до година . Но не това е важното . Идват избори - да виждаш сблъсък на тези и идей ? Само плюене по български обичай , къде е тезата на опозицията ? Ако дойде на власт ТЯ какво ще направи ? Теза , анти теза и накрая синтеза ! Това е важното . Не празнословия ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Управлението на ГЕРБ може да е всякакво и със сигурност има много недостатъци . Но е първото дошло с някаква теза и приоритети / магистрали / и изпълнилоги до край . Искам да чуя приоритетите на другите ! Искам да знам кой за какво идва ! А не как се бил предавал социализма !Въпросът е : какво иска да постигне България в следващия правителствен мандат . Кой са следващите "магистрали" ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Знаеш ли кое е най-смешното - Б.Б. има лрайно много недостатъци . Със сигурност е съвършен популист . И на този човек останалите партии немогат да противопоставят смислена алтернатива . Не Б.Б. е проблема / той е такъв каъвто е / - проблема е че няма друга смислена алтернатива. Тезата да сменим Б.Б. само за да заменим с някой по лош или същият - е безмисленна . Вярвам в противопоставянето на тези и произтичащия прогрес от това . Та питам - къде е анти тезата на Бойко Борисов ? Кой е човека срещу него ? Или пак ще си играем на филма - ние нищо не предлагаме ама искаме да управляваме ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Аха , да гласуваме за БСП и Станишев - най-алтернативното на сегашното управление което успяха да измислят е Белене . Смешници - икономиката се тресе а те немогат да сътворят никаква алтернативна теза . Безплодна говорилня заниваща се само със себе си .Да гласуваме за ДПС и Доган - никакви тези , никакви , нула . Никаква анти теза на ГЕРБ Да гасуваме за Костов - може и да не го харесам , но той е единствения който се опитва да изгради някава анти теза на управлението на Б.Б. .Имаше много потенциал - жалко че го пропиля . Кунева няма да я коментирам - тя засега нищо конкретно не е измислила . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години интересно , ако това е вярно значи съществува очакване цените да падат отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години С бойкотиране нищо няма да стане. Даже напротив- имаме нужда от висока избирателна активност, която да покаже, че и българите могат да се събудят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Аз за това отдавна повтарям, че трябва да бойкотираме изборите всички. Каквото и да стане при 0% избирателна активност , не вярвам да е много по-зле от това да зиберем поредния "месия". Нека да мине един нулев тур, за да се замислят външните и вътрешните сили, които ни управляват. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години е то има ли некок които да си е изпълнил обещанията?? виж цоциалистите дето ще гласуваш за тях какви ги дрънкаха през 2005 - спр. младежкото БСП софия ги беше събрало в книжка даже ....преди избори се лъже най-много, и всички го правят - а ББ плюс това има емоционален темперамент като на жена... но все пак важно е да се избира по малкото зло...пс.аз не съм гласувал за ГЕРБ, нема и да гласувам - за твое сведение; просто спрямо цоциалист за МП - ББ е цвете! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Тоя па Набуко пак:)))Доколкото си спомням, Набуко "умря", газ за него няма, европейските консорциуми се отказаха от него - какъв Набуко дрънка пак?!! А за интерконекторните връзки - хубаво,ама от там ,от където най реално може да дойде газ -Турция - ни казаха, ще направим връзка, ама най рано 2014 и тя ще е аварийна и ще се ползва само в случаи на голяма криза, а не за редовна доставка...... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Както отстояваше стотиците си обещания, ли? отговор Сигнализирай за неуместен коментар