Пътуванията на български пътници в чужбина бележат 3,8% ръст на годишна база през август. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ).
Увеличение на пътуванията на наши граждани има към главно към Италия - с близо 145,2%. Друга страна, която се е оказала предпочитана през периода, е Австрия, към която се наблюдава ръст на пътуванията с 131,4%. След това се нареждат страни като Испания - със 72,3% увеличение, Великобритания (+58,6%) и Германия - с 45,6%.
Статистиката отчита, че пътуванията с цел почивка и екскурзия са 38,8% от всички, а тези със служебна цел - 17,6%. Най-голям относителен дял от общия брой пътувания на български граждани в чужбина формират тези с други цели, като гостуване, обучение, посещение на културни и спортни мероприятия - 43,6%.
В сравнение с август 2011 г. увеличение се наблюдава при пътуванията с цел почивка и екскурзия и при тези с други цели - съответно с 48,4% и 30,2%. При служебните пътувания е отбелязан силен спад - с 52,1%.
Същевременно през август 2012 г. посещенията на чужденци в България са общо 1 638 хил., което е с 3,3% над реализираните визити у нас за същия период на миналта година.
Регистрирано е увеличение при посещенията по всички наблюдавани цели, като най-голям e ръстът при тези със служебна цел - 22%, следвани от визитите с други цели - 3,4%, и с цел почивка и екскурзия - 2%.


Бордът по туризъм: Евровизия 2027 в Бургас ще бъде най-грандиозното откриване на летния сезон
Варненец нахлу с автомобила си в пешеходната зона в центъра
Абровски: Видя се, че Дунав не е неизчерпаем източник на вода
Коцев: Говоря за това от началото на мандата си
Международен турнир по билярд „9-ball“ събира състезатели от Европа във Варна
Европа е по-силна в изкуствения интелект, отколкото се смята
Anthropic преговаря за придобиване на AI стартъп за $6 млрд.
Германия е засякла руска кампания за влияние преди изборите
ЕС затяга правилата за опаковките: Ще ходим ли със собствени съдове в магазина?
Бургас ще бъде домакин на "Евровизия 2027"
Странно возило беше открито в Дунав
Почина eмблематичен шеф на Toyota
Пожар превърна паркинг на летище в ад
Футболист влиза в затвора, след като се похвали с над 300 км/ч на пътя
Porsche напуска Volkswagen заради китайски производител
ГЕРБ за "Евровизия": Честито, Бургас, София не отговаря на техническите параметри за домакинство
Десет депутати с “неизвинени отсъствия” от пленарни заседания
Скандални разкрития: Малкото дете е бутнато от мост?
Прокуратурата влезе на оглед в „ЕМКО“ след взривовете в склада за боеприпаси