"Големият двигател на протестите е нарушеното чувство за справедливост, което е трупано 23 години. За съжаление, на нас ни се наложи да платим сметката", заяви министърът по управлението на еврофондовете Томислав Дончев пред Нова тв.
Дончев, който трябваше да заеме поста на финансовия министър Симеон Дянков, смята че все още не е дошъл моментът да се отказва от политиката. "Имам отбор, имам кауза, имам и мисия и ще се боря за доверието на българските граждани“. Той обаче заяви, че няма да участва в евентуалния служебен кабинет, който ще бъде сформиран от президента Росен Плевнелиев.
„Исканията на протестиращите с отънелите джобове са напълно справедливи. Някои от тях обаче са и утопични. Идеята гражданите да участват по-дейно в управлението на държавата, като не бъдат само наблюдатели, а част от процеса за вземане на решения, е симпатична", заяви още министър Дончев.
Той добави още, че подкрепя исканията на протестиращите за мажоритарен вот и намаляване броя на депутатите. Според него обаче времето до следващите избори няма да е достатъчно за осъществяване на тези промени. "Ако някои от най-радикалните искания на протестиращите бъдат изпълнени, това ще ни излезе много скъпо", смята още Дончев.
Дончев, който трябваше да заеме поста на Симеон Дянков, смята че все още не е дошъл моментът да се отказва от политиката.
"Категорично обаче няма да участвам в служебен кабинет. Но през оставащите ми няколко дни като министър ще се опитам да свърша максимално много работа", заяви още Дончев. Според него най-големият успех на Симеон Дянков е запазването на финансовата стабилност на страната. Ако Дончев беше станал финансов министър, той е щял да работи за "успокояване на всички пазари, да търсим възможности политиката по финансова стабилност да има човешко лице", заяви министърът.
Министерството си Дончев оставял в отлично състояние - „като автомобил в страхотна форма, трябва да се намери добър шофьор", каза още Дончев.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Cambricon ускорява работа по AI в Китай и разчита на подкрепа
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Парвулеску за целите на срещата Путин-Моди
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Панета: Трябва да се види подготовката за операцията на 2 септември
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Празнуваме Никулден, над 200 000 българи черпят днес
Прекроеният Бюджет 2026 е факт, какво предвижда и какво премахнаха?
Времето днес: Значителни валежи, на места в планините - сняг
Възраждането на военните кораби в Европа води до завръщане на британските корабостроители
Южна Корея започва първата си програма за ракети „въздух-въздух“
преди 12 години отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години отговор Сигнализирай за неуместен коментар