Представители на туристическия бранш искат връщането на зам.-министъра на икономиката, енергетиката и туризма Иво Маринов. Браншът е изпратил писмо до премиера в служебния кабинет Марин Райков с копие до министъра на икономиката, енергетика, и туризма Асен Василев, с което искат връщането на Маринов. Това заяви пред „Фокус“ председателят на Съвета по туризъм в София Витан Иванов.
„Долуподписаните организации настояваме за спешна среща с Вас, г-н Райков, във връзка с исканата и връчена оставка на г-н Иво Маринов – досегашния заместник-министър с ресор „Туризъм” и външна икономическа политика (излъчен от нас, като експерт). Във връзка с приемането на новия Закон за туризма, спешно предстои изготвяне на 14 Наредби, свързани с него. След два месеца се открива летният туристически сезон, а има и ред други текущи проблеми за решаване”, пишат в писмото си от бранша.
Самото писмо е подписано от Благой Рагин, председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА), Витан Иванов, председател на Съвета по туризъм - София, Светлана Атанасова - председател на Българска асоциация на туристическите агенции и други организации.
Вчера стана ясно, че Маринов е подал оставка, след като му е била поискана от служебния икономически министър.
Според ръководителя на МИЕТ не е необходимо да има заместник, който да отговаря за туризма. Той обаче коментира, че ресор „Туризъм“ задължително трябва да се запази в икономическото министерство, защото е от малкото отрасли, които се развиват възходящо. Същевременно от пресцентъра на МИЕТ по-късно уточниха, че структурни промени няма да има и постът зам.-министър, който да отговаря пряко за туризма, ще се запази.
Според изчисленията на ресорното министерство приблизително 12% от брутния вътрешен продукт (БВП) на България се формира от приходите от туризма.


12 души са загинали при 291 тежки катастрофи от началото на годината във Варненско
Варненско лято беше открито с протест на творците от ТМПЦ
ЕРП Север стартира услуги по агрегиране чрез своята Виртуална електроцентрала
Военните оркестри на България и САЩ със съвместен концерт тази вечер във Варна
Започва лятната контролна кампания на НАП по Черноморието
Нито Иран, нито САЩ искат Ормуз да остане затворен
Може ли петролът да падне на $40
Кои индустрии в ЕС са в риск от китайския внос
София може да обнови жълтите павета при политическа воля и по-малко бюрокрация
AI стилистът може да сложи край на въпроса „Какво да облека?“
AdBlue в резервоара прати нов дизелов пикап за скрап
Автомобилите на Renault след 2022 година получиха изкуствен интелект
Голямата грешка, която правят много шофьори в трафика
Защо съвременните коли имат втора тръба на ауспуха
Кризата във VW може да струва главата на шефа
Спипаха 21-годишен да "хвърчи" с 200 км/ч по пътя Пловдив - Пазарджик
Въвеждат нов данък върху недвижимите имоти в Гърция
Българските пътища: Безсмислени знаци, тесни магистрали, слаби мантинели
Синдикат иска 4,8% от БВП за образование и 125% заплата за учителите от средната