Банкерът засяга и начина, по който неговите компании печелят все повече търгове. „Финансовата криза ни даде повече възможности в сравнение с други банки, които са били по-консервативни в дейността си на българския пазар. Ако ние сме в състояние да наддаваме за нещо, ние обикновено правим най-добрата оферта. Но ме обвиняват за всичко, което правя. Например за покупката на Vivacom, един от лидерите в телекомуникационния пазар. Миналата година кредиторите избраха една от моите компании заедно с руската банка VTB Capital, защото ние представихме най-добрата оферта за финансово преструктуриране. Трябва да се има предвид, че приватизацията на Vivacom, бившата държавна Българската телекомуникационна компания, беше направена през 2004 г. за смешно ниска цена с посредничеството на "Булброкърс", една от компаниите на Прокопиев“, пояснява още банкерът.
И пояснява, че упрекът, че банката му държи държавни пари, е неуместен.
„За начало – има разлика между държавни пари и пари на държавни компании. Твърденията за предполагаема концентрация на депозити на държавни предприятия идват от кръга „Капитал“ и се отнасят до парите на фирми в енергийния сектор. Има стотици държавни компании, които работят в други сектори, по-голямата част от тях не са клиенти на Корпоративна търговска банка.
Ние сме специализирана в енергетиката и инфраструктурата банка. Правим това в продължение на дванадесет години. В този сектор сега има предимно държавни компании, с които работим и на които даваме кредити, както и на техните служители. Ако спечелим публично дружество като клиент, това е в резултат на публичен търг. Нашите условия просто са добри. За открити при нас депозити ние плащаме 1,5% годишна лихва. В Австрия тя е 0,1%. В момента не повече от осем процента от нашите банкови депозити са от държавни предприятия“, казва още банкерът.
Според него Иво Прокопиев и Огнян Донев държат издателства на вестници, за да ги използват за политическите си амбиции. На пояснение на Der Standard, че Донев ползва по собствени думи вестниците си, за да се противопостави на изданията на New Bulgarian Media Group (NBMG), Василев контрира, че никога не е използвал вестници, за да напада предприемачи или конкуренти.
По думите му вестниците от NBMG са започнали да критикуват президента Плевнелиев за това, че служи на корпоративни интереси. „Президентът не е свещена крава, той може да бъде критикуван“.
„Ние дори може би имаме прекалено голяма свобода на медиите. В България всеки може просто да каже и напише нещо без уважение на етичните правила. Критерият за обективност, който се приема в тази страна, е, колко агресивна е атаката на медиите срещу властта – срещу правителството и президента. Вестниците не оказват толкова голямо влияние върху общественото мнение в България. Телевизията е много по-важна, както и интернет с новинарските сайтове. По-голямата част от влиятелните сайтове също са на „Икономедиа“ и се управляват от съпругата на президента“, твърди още Василев.
На въпроса на австрийския журналист дали би се описал като олигарх, банкерът отговаря просто - „да, ако под олигарх разбирате някой, който е заможен и ръководи редица бизнеси. Но такива са тогава и Уорън Бъфет, Бил Гейтс, Ричард Брансън и Бернар Арно“.
„Аз не съм банката на ГЕРБ, или на БСП и ДПС. За мен най-важна е стабилността. Аз подкрепям всяко разумно правителство, което представлява националните интереси. Дейността ми е достатъчно голяма, за да загубя много в случай на нестабилност, срив на валутния борд, или други събития".


Проф. Стоянович призова хората да спрат да оплюват Дара
„Възраждане” поиска оставката на Ивайло Мирчев като депутат
Варна е домакин на събитието „Professional Sandbox“ за млади хора и кариерно развитие
Петър Витанов сравнява България с 1990 г., международните данни я поставят в топ 2 в ЕС по растеж
Получен е сигнал за бомба на стадион "Васил Левски"
Защо европейският пазар губи натрупаната си инерция от началото на 2026 г.
Рядък щам на ебола без одобрена ваксина отне десетки животи в Конго
Киър Стармър има един последен ход: страхът от това какво ще последва
Глобалният интерес към редки мравки засилва контрабандата от Кения
Компания за AI чипове набра $5,55 млрд. в най-голямото IPO за годината
Mercedes отряза китайци и американци за бронираната S-Class
Hyundai прави EV по-евтини, без за променя батериите
Най-продаваната кола в историята празнува 60-годишен юбилей
Защо класическите Citroen-и нямат стандартен педал за спирачка
Ето я най-новата марка на BMW
Дрон се е разбил в сграда в турския град Самсун на Черно море
МВР предупреди: Зачестяват случаите на телефонни измами
Студен въздух понижава температурите утре, на места ще вали
Ирак има ново правителство начело с бизнесмена Али аз Зайди
"Пирогов" обучава родители как се дава първа помощ на дете


преди 13 години Цветан Василев в момента е единственият българин, доларов Милиардер! И това , повярвайте в нашата държава и в сегашното и цветущо състояние не може да се случи без покровителството на властта! Така че да не ми говори врели, некипели! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Много от нещата, които казва са верни, защото реално президента си назначи близки до себе си хора, които са от кръга Капитал. Прокопиев прави всичко възможно да се върне в България и затова спонсорира кампанията на Кунева. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Банкерът на държавните дружества:"Аз съм противник на идеята, че българското общество може да бъде изградено от хора, които решават сами съдбата си - собственици, дребни и средни. Това е най-дълбока заблуда, това е най-голямата утопия."!?!?!?!?Боже опази, на този и 5 стотинки не бих оставил да управлява, нито от моите, нито от публичните!http://bgvesti.com/index.php?option=com_content&view=article&id=55574%3A2011-08-29-08-23-11&catid=76%3Az&Itemid=118" отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Целта на Иво Прокопиев е да бъде следващия премиер, без значение дали ще е той, или ще си постави негов човек, още ли не сте го разбрали това нещо? Утре излизаме на улицата в 12:00 пред народното събрание - да искаме оставката на Плевнелиев. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Въпросът не е ли колко процента от държавните пари са в КТБ, а не колко процента от депозитите на КТБ са държавни? Има малка разлика, струва ми се... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Президентът ще вземе да ми стане симпатичен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години е значи поне едно нещо се е променило с новото правителство - КТБ губят позиции на държавната ясла! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Брех, мустака явно е силно изнервен че в момента не може да дърпа топките на правителството! отговор Сигнализирай за неуместен коментар