Главният прокурор Сотир Цацаров разпореди проверка по сигнала за подслушванията, който беше депозиран вчера от лидера на БСП Сергей Станишев.
Сигналът съдържа твърдения за извършени от служители на МВР престъпления по служба – конкретно за нерегламентирано използване на подслушвателни устройства (СРС), уточняват от държавното обвинение.
Проверката се извършва на място в МВР от прокурори от Софийската градска и специализираната прокуратура. Проверяващият екип от десет прокурори се ръководи от градския прокурор на София Николай Кокинов и зам.-градския Роман Василев.
Срокът за приключване на проверката е 12 април, като до 16 април проверяващият екип трябва да представи на главния прокурор доклад за резултатите, включително и за верността на изложеното в сигнала.
В 14.30 часа днес главният прокурор е връчил на министъра на вътрешните работи Петя Първанова разпореждането за извършване на проверката. Веднага след това екипът е започнал работата си в МВР, добавят от прокуратурата.
Вчера Сергей Станишев съобщи за незаконна схема за подслушване на висши политици и бизнесмени, ръководена лично от бившия вътрешен министър Цветан Цветанов. Лидерът на БСП обясни, че е получил анонимен сигнал на електронната си поща и по-късно предостави материалите на главния прокурор Сотир Цацаров.
Според изнесената от Станишев информация хората, които са били подслушвани, са Георги Първанов в периода на създаване на движението „АБВ“, президентът Росен Плевнелиев при създаването на служебния кабинет, лидерите на ДСБ Иван Костов и на „Атака“ Волен Сидеров в периодите, в които са критикували ГЕРБ.
Станишев изрази и съмнения, че са били подслушвани още Ахмед Доган заради делото за „Цанков камък", бившият финансов министър Симеон Дянков, еврокомисарят Кристалина Георгиева при посещенията й в България и съдия Нели Куцкова.
"Издателят на "Икономедия" Иво Прокопиев, Гриша Ганчев, Миньо Стайков, Красимир Гергов, Цветелина Бориславова са сред подслушваните бизнесмени", посочи още Станишев.
Същевременно от пресцентъра на МВР съобщиха, че министърът на вътрешните работи Петя Първанова е разпоредила да бъде оказано пълно съдействие на прокурорския екип, проверяващ сигнала за незаконно подслушване.
Още новини за България четете в Dnes.bg!


Хороскоп за 6 декември 2025
Един район във Варна остава без вода днес
Без ток във Варна на 5 декември 2025
Мачовете по ТВ днес (5 декември)
Виц на деня - 5 декември
Коалицията на Мерц е на ръба при решаващо гласуване за пенсионната реформа
Warner Bros. започва преговори за сключване на ексклузивна сделка с Netflix
Моди разстила червен килим за Путин, въпреки натиска от САЩ
Дьоре от Hensold: Очаквам стоманено десетилетие
Мозъчни интерфейси и метавселени – докъде стига бъдещето на игрите?
Нова технология на Mercedes прави задните спирачки безсмислени
REST - една малко известна екстра в стари Audi-та и VW-та
Най-готините коли на шампиони във Формула 1
Новата суперкола на Toyota – V8 с 640 к.с. и алуминиево шаси
Китайски електромобил се разцепи при странна катастрофа
Внукът на Мохамед Али ще подгрява Кобрата в Дубай
Червен код в Гърция, бурята "Байрон" настъпва здраво
ГДБОП и ДАНС разбиха група за ДДС измами, завлекли хазната с милиони
Синдикат в МВР: Трудно можем да приемем, че животът на полицай е оценен на гаранция от 5 000 лв.
Легендарната чалготека "Син Сити" става зала за изкуства
преди 12 години Писач комунист отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години ГЕРБ надминаха и КГБ. ГЕРБ са опасни за всеки един нормален гражданин, опасни са за държавата. Никога повече милиционерите на власт! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години по Закона за достъп до обществена информация, Движение България на гражданите установи, че по време на мандата на ГЕРБ Меглена Кунева e подслушвана. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години До инвестор: Защо публикувахте статията за подслушванията, а тази за изследването на МБМД вчера, не? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Много важно е КОЙ изнася информацията, че се извършват нерегламентирани подслушвания. А ние си знаем, че политиците ни се подслушват. Знаем си и че доста от тях са за затвора. Ама едва ли ще го доживеем. отговор Сигнализирай за неуместен коментар