Започва реалното заснемане на дюните и отразяването им в кадастралните карти на плажовете. То ще бъде извършено от съвместна работна група между Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на околната среда и водите и Агенцията по геодезия, картография и кадастър, които заедно ще уточнят характеристиките на дюните по Черноморското крайбрежие, съобщи пресцентърът на МРРБ.
Самото сформиранена групата е инициирано от вицепремиера Екатерина Захариева.
Една от задачите й е да допълни информацията в изработените 289 специализирани карти на морските плажове с обща площ 890 хектара с данни за характеристиките за дюните, намиращи се в тях.
За тази цел до края на май т.г. Министерството на околната среда и водите трябва да предостави на Агенцията по геодезия картография и кадастър наличната информация за защитени територии и зони, включително дюни.
Точното определяне на границите им ще бъде направено чрез геодезическо заснемане и отразени в специализираните карти.
Друга задача на работната група е координиране на дейностите по създаване на специализирани карти на пясъчните дюни, разположени извън обхвата на морските плажове - в територията на зона Б. Границите и местоположението им ще бъдат определени отново чрез геодезическо заснемане на базата на предварителна информация от МОСВ.
От МРРБ уточняват, че при необходимост Службата по геодезия, картография и кадастър ще измени кадастралната карта и кадастралните регистри и така ще бъдат обособени нови имоти - дюни.
Общата площ на тези природни образувания по Черноморското крайбрежие по данни на МОСВ е 1120 хектара. От тях 995 хектара попадат в зони по "Натура 2000".


Българите са сред най-малкото пътуващи с влак в ЕС
Опасно време през уикенда, възможни са валежи до 50 литра на квадратен метър
Как ще протекат матурите: МОН с указания и информация за зрелостниците
Нови правила за пенсиите влизат в сила до края на годината
Пламен Абровски: Започва засилване на контрола и изсветляване на цялата верига на доставки на храни
Си обеща, че Китай ще отвори икономиката си още повече към света
Задържането на кораб край ОАЕ усложни усилията на САЩ за мир с Иран
Хуманоидните роботи ще дадат тласък на доминацията на Китай в износа
Siemens Energy: Търсенето на газови турбини за AI центрове е много силно
Coach стана хит сред Gen Z, а Shein и Temu отварят „кутията на Пандора“
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Двама са задържани за вчерашното убийство в Монтана
Отличиха най-активните студенти в първото издание на SkillUp Arena в УЗФ
Най-голямата криза, пред която се е изправяла Евровизия - Израел
Матурата по БЕЛ е следващата седмица, над 53 хил. ученици ще се явят на нея
преди 13 години Голяма каша спрятат и мизата расте... ще изгонят всички! отговор Сигнализирай за неуместен коментар