Има огромен преразход от 103 млн. лева за лекарства за тази година, но това се крие старателно от д-р Пламен Цеков, управител на здравната каса. Тези пари няма как да бъдат покрити, каза бившият директор на Националната здравноосигурителна каса и старши експерт в Българския лекарски съюз д-р Димитър Петров пред Bulgaria On Air.
„Има проблеми с разплащането на болниците, така наречената надлимитна дейност за второто тримесечие. Необходими са поне 40 млн. лева, а никой не знае кога ще се платят и дали ще бъдат изплатени“, продължи Петров.
Той обвини и държавната квота на Надзорния съвет на касата в абсолютна некомпетентност, както посочи, че практически не функционира. “Преди това правителство членовете едва се събираха на заседание, едва имаха един зам.-министър, който разбираше какво прави. Голяма част от тях вече не са зам.- министри и не идват на заседания, а нови избрани няма и работата е блокирана”, каза още той.
Според него проблемът е следствие от непрозрачното управление на Цеков.
Негативната картина ще се допълни, ако не се изберат нови членове до един месец, защото ще означава спиране на парите за изпълнителите на медицинска помощ и за лекарствата, обясни Петров. Според него новоизбраният съвет трябва да се захване със съществуващия дефицит и намиране на средствата за покриването му.
„Ние искаме оставката на Цеков поради некомпетентното му управление. НЗОК е рестриктивна институция, парите за здравеопазване никога не стигат, не само в България, но може да се подобри начинът за регулиране на процесите - парите трябва да следват пациента“, коментира още експертът.
„Трябва да има възможност хората да си правят здравната осигуровка в друг здравен фонд, независимо частен или държавен, както е в Германия и Испания. По тези стъпки тръгна Холандия и стигна до пълна демонополизация. Здравната каса трябва да се държи далече от прякото политическо влияние“, категоричен беше Петров.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Само 3500 долара: новият украински прехващач на Shahed привлича внимание
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък
преди 12 години Фармацевтична мафия + корумпирани социалисти дето единствената им заветна пролетарска цел е да източват държавата и бюджета по всякакви начини и с всякакви средства. Плевнелиев много им пречи но работят по въпроса за дискредитирането и отстраняването му. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Има фармацевтична мафия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години "Има огромен преразход от 103 млн. лева за лекарства за тази година" - Ааааааа НЕ!Има недофинансиране за лекарства тази година от 103 млн.лв. отговор Сигнализирай за неуместен коментар