Животновъдите ще получат 49 млн. лв. субсидии през октомври, съобщи министърът на земеделието Димитър Греков пред БНР. Фермерите обаче няма да получат по-рано през тази година субсидиите, които са заложени като национални доплащания в бюджета за 2014 г., допълни министърът.
От сектора поискаха средствата, които е предвидено да бъдат преведени на две части – през тази и следващата година, да им бъдат изплатени незабавно. Фермерите са изчислили, че за това са необходими допълнително 45 милиона лева. Те искат среща с премиера Пламен Орешарски по въпроса и се надяват тя да се осъществи до 10 октомври.
Танчо Колев - председател на Сдружението на млеко и месопроизводителите, заяви, че срещата се налага, тъй като до момента няма отговор на исканията им от земеделското министерство.
Той посочи, че ако исканията им не бъдат изпълнени, животновъдите са готови да тръгнат на протести и да блокират пътища. „Ние с жива сила излизаме, защото нямаме възможност да показваме трактори. Ако тръгнем с тракторите към София, ще блокираме пътищата, защото те ще аварират още на първите стотици метри от магистралата“, каза Колев.
Фермерите се аргументират, че зърнопроизводителите успяха да договорят с правителството национални доплащания за обработваемите площи от 2 лв./дка, което ще струва 60 млн. лв. на бюджета за 2014 г. За заплати в агроминистерството се дават 320 млн. лв. годишно, допълва той.
Греков обаче заяви, че няма възможност по-рано да се изплащат средствата, предвидени за 2014 г. Животновъдството, за да е печелившо, трябва да бъде свързано с растениевъдството, допълни министърът. Той обясни, че през първата десетдневка на януари ще бъде изплатена останалата част от субсидиите. Освен това след 1 декември ще бъде изплатено специфичното подпомагане за млечния сектор от 40 милиона лева.
Министърът каза още, че премиерът Орешарски е информиран за проблемите в сектора „и нямаме различия“.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа