IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Лиляна Павлова: Националната програма за саниране е аполитична

Първата община, сключила договор за финансиране с ББР, е община Враца, където кметът не е от ГЕРБ, изтъкна регионалният министър

13:27 | 17.02.15 г. 1
Лиляна Павлова: Националната програма за саниране е аполитична

Националната програма за саниране на многофамилни жилищни сгради е аполитична и насочена към българския гражданин, тя е солидарна и прозрачна. Това заяви по време на извънредния парламентарен контрол днес в Народното събрание регионалният министър Лиляна Павлова.

Като пример тя посочи, че първата община, която е сключила договор за финансиране с Българска банка за развитие (ББР), е община Враца, където кметът не е от ГЕРБ.

Националната програма за саниране на многофамилни жилищни сгради е отворена за всички, независимо от етническата, религиозната или партийната принадлежност, и за всички общини с многофамилни жилищни сгради, строени по индустриален способ, каза Павлова.

Депутатът от БСП Мая Манолова упрекна, че управляващите използват националната програма за саниране за предизборна кампания на ГЕРБ за предстоящите местни избори. Тя каза, че фирмите на ГЕРБ по региони вече са получили указания да регистрират по 5-6 малки фирми и на принципа „санирай и спонсорирай” да се купят предстоящите местни избори.

Манолова каза, че от БСП ще искат промяна на критериите за избор на изпълнители и граждански контрол.

В отговор Павлова посочи, че фирмите, които могат да участват, ще се избират от кметовете чрез провеждане на обществени поръчки. Общо над 2500 малки и средни фирми от страната ще могат да се включат, каза министърът. Условието е една фирма да поеме ремонта на една сграда, което дава гаранция да се включат повече фирми и да се осигури заетост, заяви тя. По думите й това е добра възможност за икономиките на регионите, която ще доведе до икономическото им развитие. Програмата за саниране ще работи още поне две години, каза Павлова.

Бъджетът на националната програма от 1 милиард евро не покрива всички жилищни сгради и над 2 милиона граждани, които живеят в тези сгради, каза още Павлова. В Оперативна програма “Региони в растеж” има 300 милиона лева за останалите сгради  - панелни и тухлени, така че всички многофамилни сгради да бъдат покрити, каза още тя.

На питане на Магдалена Ташева от Атака Павлова отговори, че усилията са и в двете посоки – държавата да инвестира в енергийна ефектиност на публични сгради и на частни. Стотици сгради вече са санирани по ОП “Регионално развитие”, отбеляза министърът. Финансиране има предвидено и за следващия програмен период, допълни тя.

Програмата не е социална и няма приоритети, продължи Ташева. Тя посочи, че тези сгради, които са от 60-те години, имат най-голяма нужда, както и най-бедните, които нямат възможност да санират. Според Ташева ефектът няма да е постигане на енергийна ефективност, защото иначе трябваше да се започне от държавните институции – училища, болници и после да се премине към частните сгради.

Павлова информира, че Министерството на финансите подготвя промени в законодателството, с които ще се регламентира, че когато се санира с публичен ресурс, тези сгради няма да могат да ползват данъчни облекчения за местни данъци. Такова облекчение ще влезе в сила от догодина, уточни Павлова.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:52 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 11 rate down comment 2
NickyDickinson
преди 9 години
Да ме прощава Лиляна Павлова, ама що за *** реюниън на комунистически практики е това тъпо саниране, и то само на многофамилни сгради, и то само на еди какви си от тях? Винаги съм знаел, че солидарният принцип е комунистическа тъпня, но не съм допускал, че има солидарност, от която обаче може да се възползва само еди кой си. Откъде накъде само многофамилни сгради биха могли да се санират по тази програма? Къде е справедливоста? И ако приемем аргумента, че средствата са ограничени и затова не могат да стигнат за всички, защо е въведен друг един принцип, че ще бъдат удоволетворени само първите по време заявки, ако бъдат удобрени? Тази програма би имала смисъл, ако се даде правото на всички/и еднофамилните сгради също/ да кандидатстват по нея, ако стане постоянно действаща, ако активна страна също са и собствениците и т.н. Към момента е единствено една популистка идея, от която биха облажили определени фирми, нищо повече. Ефектът ще бъде плачевен за хората, които биха се възползвали
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още