Строителството на новото хранилище за радиоактивни отпадъди на площадката "Радиана" край АЕЦ "Козлодуй" може да започне от следващия строителен сезон, надява се ръководителят на проекта Ира Стефанова. Пред журналисти тя уточни, че няма смисъл работата да започне в края на годината, защото първият етап от строителството предвижда отстраняването на льосовия слой.
Когато се стигне до плиоценска глина, ще бъде изградена льосово-циментова възглавница, което е български патент, и върху нея ще се изградят платформи с клетки, в които ще се съхраняват ниско- и среднорадиоактивни отпадъци. В хранилището ще бъдат съхранявани отпадъци от първите четири блока на АЕЦ "Козлодуй", но е предвиден обем и за пети и шести блок, както и от нови мощности, които ще бъдат строени на площадката на централата.
Пред Investor.bg Стефанова уточни и че в хранилището ще бъдат пренесени част от отпадъците, съхранявани в хранилището в Нови Хан.
Площта на хранилището е 46 хектара, които са били отписани от Държавния горски фонд.
Преди да започне строителството на новото хранилище, ще бъдат проведени редица обществени обсъждания - в близките населени места, както и в Румъния. Стефанова уточни, че не очаква проблеми от страна на северната ни съседка и се надява първите търгове за строители да започнат да се провеждат навреме в следващите няколко месеца.
Бюджетната стойност на новото хранилище е 50 млн. евро.
Високорадиоактивните отпадъци от дейността на АЕЦ Козлодуй ще се съхраняват в сухо и мокро хранилища на територията на ядрената централа, уточни изпълнителният директор на Държавното предприятие Радиоактивни отпадъци (ДП РАО) Дилян Петров. Той допълни още, че ядреното гориво на този етап не се определя като отпадък, а като ресурс. Това положение ще се запази, докато на площадката на Козлодуй има работещи блокове.
В момента се извършва демонтаж на съоръженията в първи и втори блок на централата. Всяка част се сканира за радиоактивно замърсяване и ако няма такова - с разрешение на Агенцията за ядрено регулиране може да се продаде или предаде за скрап.
Ако има замърсяване, се прилагат няколко метода за почистването - механично, химическо, електрохимическо или почистване с ултразвук, уточни Момчил Казаков, зам.-главен инженер в ДП РАО. Обикновено замърсяването е в ръждата на съоръженията и след това те също могат да бъдат изнесени от централата.


Германия отчете най-топлата си нощ
Какво ще бъде времето в понеделник?
Никола Цолов с четвърта победа във Формула 2
Борисов: При ГЕРБ цяла Европа говореше за финансовата дисциплина на България
"Войната" по пътищата взе три жертви за последните 24 часа
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Никола Цолов отново с триумф във Формула 2
Борисов обяви: ГЕРБ гради алтернативно правителство за деня, в който ще управляваме
Цените на част от храните продължават да спадат
Морален казус: Таксиметров шофьор засне младо момиче в София, пусна я в интернет
БАБХ е иззел шест тона от фалшивото масло, плъзнало у нас
преди 10 години Защо не ни каже нещо за гъбите от Нови Хан - как се фалшифицират сертификати за произход например, и защо няма анализ на почвите и водите от 'подветрената' страна на хранилището ... и докъде се простира ефекта от радио-активното замърсяване на местността? Защото и за тези там радио-активни *** от Нови Хан ни се обясняваше, че се били съхранявали при 'най-строги мерки за безопасност" и били произвеждали 'най-евтината електроенергия в света' ... цената на която ще се плаща още десетки и стотици хиляди години след доставката ... под формата на различни видове преки и косвени вреди и щети. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години В ДП "РАО" няма щат "зам. главен инженер"!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар