Скандалите около предложенията за цената на тока от 1 юли могат да се окажат много шум за нищо, коментира в ефира на БНТ председателят на енергийната комисия в 43-то Народно събрание и депутат от ГЕРБ Делян Добрев.
„Поскъпването на тока за индустрията ще бъде с между 1 и 2%, за бита също ще е в размер на 2%, за сектора на услугите, който е на свободния пазар, поскъпването ще между 8 и 9%”, посочи той.
Добрев посочи, че увеличението от 20%, което цитираха работодателските организации в последните дни, е само върху част от компонентите от цената на електроенергията и без да бъде взета предвид наредбата, предвиждаща облекчения за големите бизнес енергийни консуматори.
Добрев припомни, че с решението си регулаторът е поправил несправедливост по отношение на таксата „Задължения към обществото”. В момента тя е около 50 лева за битовите потребители, а на свободния пазар – 18,93 лева за мегаватчас.
От новия регулаторен период тя ще бъде единна – в размер на 40,21 лева. За големите потребители, които ще ползват облекчения за „зелената” компонента в таксата, тя ще бъде21,64 лева за мегаватчас.
„От крайна цена между 110 и 120 лева това е една малка част, представляваща под 2%”, допълни Добрев.
Бившият енергиен министър посочи, че донякъде проблемът е забавянето на наредбата, която облекчава бизнеса.
Припомняме, че тя беше предвидена с промените в Закона за енергетиката, приети още през февруари.
Добрев допълни още, че последното ценово решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) е било в посока да изравни донякъде условията на свободния и на регулирания пазар и така да подпомогне либерализацията, планирана за началото на 2016 година.


Стотици трудови инциденти у нас са свързани с работата в жегите
Глобиха мъж за хулигански прояви на плажа във Варна
Изплащат пенсиите от утре
Интерактивна карта дава бърз достъп до водните бази по Черноморието
Европейските банкови регулатори ограничават потенциала на капитала
Модел на Meta AI проникна във външна система при тест за киберсигурност
Пазарната стратегия „Продавай Америка“ се възражда
SpaceX не трябва да рискува репутацията си с мобилни телефонни услуги
Google измества AI ръководството си в Калифорния, за да настигне конкурентите си
Фасове в асфалта решават проблема с екологията
BMW пусна реклами на екраните в колите си
Nissan Qashqai измина близо 2000 км с един резервоар
Тази част може да се износи до 120 000 км и ремонтът не е евтин
Изоставена Honda натрупа 30 400 евро неплатени такси
Костадинов: ПБ предадоха на Турция находището “Хан Тервел”
Николов: МВР реагира своевременно на напрежението в Банско
Как действа употребата на фентанил върху човешкия организъм?
“Галъп”: 42% одобрение за кабинета "Радев" след първите 100 дни управление
Дарявайте! Има недостиг на кръв от отрицателните групи
преди 11 години Ама разбира се, вдигаме поредната сметка с която ви бъркаме в джоба, що толкоз шум вдигате за нищо... Таквиз в какъв инкубатор ги въдят? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Готов съм да предоставя и фактурите ми, за да не бъде голословен като някои "политици". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Понеже това недоносче лъже, ще го кажа с цифри. Фирмата в която работя имаме обекти присъединени на високо и средно напрежение, а цената на която купуваме електроенергията е 80 лв./МВтч. Отделно от това имаме акциз 2 лв./МВтч, задължение към обществото 18.93. До тук сметката ми е 100.93. За пренос на ВН плащам 6.62, а за достъп 1.36 или общо 108.91. Няма как да се възползвам от преференциите за най-големите, следователно ще вече 40,21 лв. за такса пренос - което означава, че новата ми цена ще е 130.19, което прави около малко под 20%!!!!!!!!!!!!При средното напрежение - 126.35, става 147.63, което е близо 16%!!!!!Къде лъжеца Добрев видя тия 8%, които били само за услугите, като аз съм производител! отговор Сигнализирай за неуместен коментар