По време на извънредното заседание на министри в неделя, чиято основна тема беше енергетиката, беше взето решение да се открият още резерви, така че Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да може да преразгледа решението си за цената на тока през новия регулаторен период.
Една от посочените мерки е съкращаването на разходите на енергийни дружества с 10% през следващите три години. От думите на зам.-министъра на енергетиката Николай Николов днес стана ясно, че тепърва започват анализи на всяко дружество поотделно откъде може да дойде това намаление на разходите.
„Отчитаме, че резерви за това има“, каза обаче той по време на форум за либерализацията на енергийния пазар, пише БТА.
Вече се появиха и коментари как точно ще стане това. Пред националното радио депутатът от АБВ и зам.-председател на Народното събрание Кирил Цочев коментира, че на първо време ще се пристъпи към съкращаване на незаети щатове в държавните централи, за които обаче се отпускат средства и вляят на ценообразуването на тока. След това ще бъдат съкратени и пенсионирани служители, които обаче още работят.
Николай Николов уточни още, че само енергоемката индустрия може да се възползва от облекчението при плащане на добавката за зелена енергия.
По-рано и председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов определи като несъстоятелни искания на молове, хотели и затворени комплекси да ползват облекчения, защото това противоречи на европейското законодателство за държавна помощ.
И Николов, и Иванов объръщат внимание, че ако обхватът на помощта бъде разширен, каквито идеи има, то по-малко пари ще влязат в НЕК от добавката "Задължения към обществото".


Ясни са резултатите от първо класиране за прием след 7. клас
Областният управител на Варна приветства присъдата срещу семейството на кмета, заграбило с години държавни имоти в Морската градина
Радев от Париж: Решението за Украйна е в дипломацията, а не във военната помощ
Спипаха огромно количество ментета в контейнер от Китай на пристанище Варна
Майки излизат на протест днес във Варна
Адмирал Кодъл подкрепя по-голяма роля на НАТО
Тръмп каза, че накрая САЩ ще поемат контрола над Ормуз
Tanger регистрира рекорден трафик, благодарение на Световното
Радев извади България от коалицията в подкрепа на Украйна
Европа изгражда нов щит срещу балистични ракети с участието на Украйна
Устройствата за пестене на гориво са измама, предупреждават експерти
Skoda направи магнитно зарядно за телефон
Китайски синдром: Как Европа сама създаде най-големия си конкурент
Какво получаваш, ако си поръчаш Bugatti Veyron от Alibaba?
Луксозният братовчед на Golf: Audi A3 навърши 30 години
Близнаците на Анджелина Джоли и Брад Пит вече са пълнолетни
Макрон прие военния парад в Париж по случай Деня на превземането на Бастилията ВИДЕО
Пиян мъж преби до смърт 53-годишна жена в Карлово
Олимпийската шампионка по биатлон Галина Куклева почина на 53 години