Допълнителни 12 млн. лв. ще бъдат отпуснати по бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за лечение на пациенти с онкологични заболявания, съобщават от пресслужбата на кабинета.
На среща в Министерския съвет днес премиерът Бойко Борисов е обсъдил с министъра на финансите Владислав Горанов и с министъра на здравеопазването Петър Москов механизъм за осигуряване на допълнителен ресурс за високотехнологичното лечение на пациентите с онкологични заболявания.
Средствата са, за да се гарантира сто процента покритие на лечението от страна на Здравната каса в рамките на 2016 г. Ще се подпомогне лечението на онкоболните в България, като се има предвид, че всяка година се откриват около 35 хил. нови случая.
Уточнява се, че средствата се отделят в следствие на преизпълнението на приходите в бюджета, както и въз основа на очакваната събираемост на НЗОК за 2016 г.
Ще се гарантира и възможността да се използва пълноценно новата апаратура, която беше закупена през миналата и в началото на настоящата година, допълва се в съобщението.
Досега пациентите плащаха процедурите от джоба си и в много от случаите пътуваха за лечение в чужбина.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина