Над 50% е ръстът на износа на специална продукция през 2015 година. Това съобщи заместник-министърът на икономиката Любен Петров на пресконференция за откриване на XII международно изложение на отбранителна техника „Хемус 2016 - Отбрана, Антитероризъм и Сигурност“.
„Предприятията от българската отбранителна индустрия са реализирали продукция за повече от 640 млн. евро към пазари като Афганистан, Ирак, Индия, Саудитска Арабия и САЩ“, допълни заместник-министърът, цитиран от пресцентъра на Министерството на икономиката.
„Намаляването на регулаторните механизми в отбранителната индустрия и облекчаването на административната тежест за бизнеса е приоритет в работата на Министерство на икономиката. Чрез постоянен диалог с организациите и фирмите от този бранш се стремим да подобряваме бизнес средата и да създаваме благоприятни условия за развитие на сектора”, подчерта заместник-министърът.
Той поясни, че с цел намаляване на административната тежест, с последните изменения на Закона за експортния контрол на продукти, свързани с отбраната и на изделия и технологии с двойна употреба, е въведена промяна на срока на валидност на лицензите и регистрациите за извършване на външно-търговска дейност от 3 на 5 години, като е редуциран и броят на изискуемите документи.
Българската отбранителна промишленост в момента е в подем, заяви Петров и припомни за скорошното откриване на два нови цеха във ВМЗ „Сопот“.


Мъж стреля след скандал с младежи в София
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Пеканов: Проблемите покрай еврото у нас са от безвремието и безвластието
Бъдещата булка Тейлър Суифт заблестя като ангел в Ню Йорк
Настъпват роботите-убийци: украинец оформя бъдещето на войната