С почти 100% до 112 млн. лева ще се увеличат поръчките за българските предприятия от военно-промишления комплекс през 2016 година, направени чрез държавното търговско предприятие „Кинтекс“. Това прогнозира икономическият министър Божидар Лукарски в отговор на въпрос на депутатите от АБВ Михо Михов и Светослав Белемезов, публикуван на сайта на Народното събрание.
През 2015 година пък са били осигурени поръчки за компаниите в сектора на стойност 55,9 млн. лева, което е увеличение от 14% спрямо 2014 година, изчислява още министърът. Той посочва и че се очаква ръст и през 2017 година.
Освен на „Кинтекс“ държавата разчита и на директните усилия, които полагат звената за насърчаване на международния износ към Министерството на икономиката.
От отчета на Лукарски за състоянието на военно-промишления комплекс в страната става ясно още, че ВМЗ – Сопот успява да преодолее негативния ефект от експлозиите на площадката „Иганово“ през миналата година.
2015 година приключва с очакван финансов резултат от 30 млн. лева печалба за дружеството. За сравнение, през 2014 година печалбата е била в размер на 265 хил. лева. През миналата година са били отчетени приходи от продажби в размер на 129,4 млн. лева, което е с 60,15% повече спрямо предходната година, съобщава още министърът.
Така в заводите се постига увеличение на персонала (с 18%) и на заплащането на служителите.
По отношение на друго държавно предприятие от сектора - „НИТИ“, има възстановяване на производството на малокалибрени пиротехнически пресовки, увеличено е и производството на голямокалибрени осветителни факли, както и е започнато производство на нови изделия, докладва още Лукарски. В резултат дружеството в момента няма дългосрочни задължения – изчистени са към 1 млн. лева дългове, персоналът е увеличен с 22%, а заплатите – с над 10%.
В своя писмен отговор до депутатите икономическият министър припомня, че държавата осъществява контрол върху експорта на отбранителни продукти и технологии. Разрешителен е режимът за производството на взривни вещества, оръжия, боеприпаси и пиротехнически изделия.
Политиката на правителството е „запазване и развиване, а впоследствие и ускорено развитие“ на този сектор, посочва Божидар Лукарски.


Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 3
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 2
Уенди Шърман: Иран може да контролира Ормузкия проток завинаги
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Брад Пит призна: отново пие алкохол след години на трезвеност
Брад Пит искал да се самоубие
Новолунието в Лъв променя живота на част от зодиите
Епидемията от ебола в ДР Конго може да стане най-смъртоносната в историята
Лицензът за дружествата на "Лукойл" у нас е удължен до 29 октомври
преди 10 години Защо не пише за какви дестинации е износа, както това се прави с всички останали сектори? отговор Сигнализирай за неуместен коментар