Депутатите приеха на първо четене "ВМЗ" ЕАД, Сопот, и "Кинтекс" ЕАД, София, да бъдат включени в забранителния списък за приватизация, съобщава БТА.
Народните представители одобриха на днешното си заседание два законопроекта за промени в Закона за приватизация и следприватизационен контрол, свързани със забраната за приватизация на двете предприятия - единият, внесен от Манол Генов и група народни представители, а другият - от Министерския съвет.
Промените, внесени от Манол Генов и депутати, предвиждат в този списък да влезе и още едно дружество - "НИТИ" ЕАД, Казанлък.
Вносителите и на двата законопроекта отбелязват, че дружествата са в добро финансово състояние, бележат значителен ръст в приходите от продажби, погасяват натрупаните през годините задължения, работят на пълен капацитет с ръст в заплащането на труда.
Наред с това "ВМЗ" и "Кинтекс" са структуроопределящи за военнопромишления комплекс предприятия и са важен елемент в националната сигурност и икономиката на страната, посочват вносителите. Запазването на изцяло държавното им участие ще гарантира присъствието на държавата на стратегически пазари, смятат вносителите.
Повторното включване на „ВМЗ“ и „Кинтекс“ в забранителния списък за приватизация стана след медийни публикации за предстояща продажба на „ВМЗ“. Икономическият министър Божидар Лукарски поиска двете дружества да бъдат включени в забранителния списък. Агенцията по приватизация отрече, че се готви продажбата на компаниите, като подчерта, че се е съобразила с искане на Лукарски “ВМЗ” да не се приватизира.
Правителството направи поисканите от Лукарски законови промени през април. Сега те трябва да бъдат одобрени и на второ четене от Народното събрание.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък
Защитиха пътя към резиденцията на Путин във Валдай с мрежи против дронове
ЕС има тайвански проблем на стойност 2 трилиона долара
Храненето, което помага да отслабнете здравословно