Постът „министър на здравеопазването“ се оказва един от най-трудните за задържане в България, след като по-рано в понеделник министърът на здравеопазването Николай Петров подаде оставка, която бе приета от премиера Бойко Борисов.
Средно от 1990 г. насам здравните министри се задържат по едва 451 дни (557 дни, ако изключим служебните министри) на власт, показват изчисленията на Infograf.bg.
Едва петима министри са успели да изкарат половин мандат. Това са Мими Виткова (БСП), Петър Бояджиев (СДС, правителството на Иван Костов), Славчо Богоев (НДСВ), Радослав Гайдарски (БСП) и Петър Москов (Реформаторски блок, във второто правителство на Бойко Борисов).
Случай на министър, който да е изкарал пълен мандат, обаче в новата българска история все още няма.
Премиерът Борисов държи рекорда по смяна на здравни министри от Освобождението на България на 3 март 1878 г. насам, показва справка на Investor.bg.
Борисов влезе на „Дондуков” 1 за първи път на 27 юли 2009 г. Промените в кабинета започнаха същата година, след като Йорданка Фандъкова бе избрана за кмет и образователното министерство пое Сергей Игнатов. След съмнения за лобизъм обаче последва първата смяна на министъра на здравеопазването, като оставката си подаде Божидар Нанев. Той остана на позицията едва 268 дни.
На 21 април 2010 г., след среща „с премиера на разклона за Велико Търново“, на позицията бе назначена Анна-Мария Борисова. Тя обаче остана на поста по-малко от половин година и подаде оставка на 29 септември. На следващия ден на поста бе назначен Стефан Константинов. Той издържа на този „горещ стол“ почти година и половина – 512 дни.
Десислава Атанасова, която встъпи на поста, имаше шанс да го задмине за малко, защото до края на мандата на ГЕРБ оставаха 530 дни. Това е третата жена - здравен министър и най-младият (едва 33-годишна), бивш юрисконсулт на Областна болница – Русе. Но както е известно, Борисов подаде оставка преждевременно. Така или иначе - 4 здравни министри за един мандат белязаха рекорд без конкуренция.
Във втория мандат на Борисов министър на здравеопазването бе Петър Москов от коалиционните партньори „Реформаторски блок“. Той бе един от малкото здравни министри, които изказват на поста си повече от половината мандат – 812 дни, както показват изчисленията на Infograf.bg. Подава оставка заедно с оставката на целия втори кабинет на Борисов.


Един варненски район остава без вода днес
Франция регистрира около 1000 допълнителни смъртни случая от жегите
Морска гара-Варна става на 58 години
11-годишно момче бе спасено три дни след земетресенията във Венецуела
Жена загина при пожар във Варна
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
С 13 евро е по-скъпо пътуването ни до морето с автомобил
Никола Минчев: Радев говори едно в България и друго в Брюксел
Само Путин е над него: Кой е "пазителят на тайните" на Кремъл и как западните служби го разкриха?
За първи път в България оперираха "пеперудено дете" в "Пирогов"
Иво Сиромахов за ИТН: Някак си се самоизчегъртаха
преди 8 години браво, а водиме ли и статистика кой какво е свършил за тия 400 дни? отговор Сигнализирай за неуместен коментар