За промени в медицинските стандарти за болници в труднодостъпни и отдалечени от областните центрове райони настояват от болницата в Белоградчик, съобщава БНТ.
Медиците искат общински болници като тази в града да могат да работят с по-малко лекари, за да намалят и разходите. Преди месец целият персонал беше готов да напусне, защото болницата дължи пари за заплати за година и половина. Все още се очаква общината да получи кредит, с който да покрие и част от задълженията към медицинския персонал.
Според медиците не е справедливо изискванията по клинични пътеки да са еднакви за общинските болници и за тези в големите градове в страната.
Ако не се променят стандартите, болници като тази в Белоградчик са обречени, казва Борис Николов, кмет на община Белоградчик.
„Обричаме буквално на геноцид това население, ако не бъдат спасени такива болници. Не само за белоградчишката става дума. Става дума за всички болници, които са в такива райони - отдалечени, планински, полупланински райони, труднодостъпни райони", посочи той.
Налага се болници да поддържат по-голям щат, отколкото им е нужен.
„Поради изискването на стандартите за покриването на пътеките в нашите болници фигурират десетки фалшиви документи и дипломи, за да се покрива пътеката. На практика тези лекари не са на работа. Те си дават дипломата и идват в края на месеца за заплата. Голяма част от тях не знаят и къде са болниците”, обясни кметът.
Ако болницата в Белоградчик бъде затворена, хората от няколко общини ще трябва да пътуват повече от 50 километра до Видин или Монтана.
От болницата предлагат сливане на отделения и по-малък брой на леглата, за да намалят разходите.
По данни на Националното сдружение на болниците поне 12 общински болници са пред фалит заради натрупали дългове. Сред тях са лечебните заведения в Омуртаг, Тутракан, Белоградчик, Димитровград, Гоце Делчев.
Министерството на здравеопазването (МЗ) планира индивидуален подход за всяка общинска болница, като след анализ ще предложи мерки за оздравяването и преструктурирането им. Стана ясно, че задълженията на общинските болници в момента са 100 млн. лв. Просрочените дългове са 46 млн. лева, като основно се дължат средства за лекарства и консумативи и по-малко за персонал, показват данни на Министерството на здравеопазването.


Мъж стреля след скандал с младежи в София
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Бъдещата булка Тейлър Суифт заблестя като ангел в Ню Йорк
Настъпват роботите-убийци: украинец оформя бъдещето на войната
Опасна ли е концентрацията на власт в ръцете на премиера?
Вицепремиерът Пеканов: Ситуацията с ПВУ е критична, едва 50% от парите са усвоени
Мъж е стрелял с въздушен пистолет по младежи в столичния кв. "Надежда"
преди 8 години Не може на университетска болница извършваща купища изследвания и дейности да и се заплаща колкото на болен в общинска болница . Цената в общинските болници е 2 пъти по-ниска . отговор Сигнализирай за неуместен коментар