И този петък не мина без скандал в парламента, в който лидерът на БСП Корнелия Нинова нападна премиера Бойко Борисов, а това го накара лично да отиде при депутатите. Премиерът дойде в парламента, за да отговори на атаките на Корнелия Нинова за политиката на правителството, свързана с мигрантите.
Всичко започна с декларация на БСП, прочетена от Нинова, която се закани, че ако Борисов приеме да сключи споразумение "пари срещу мигранти от други страни от ЕС", ще сезира всички евролидери и комисари от лявото политическо семейство.
След нея думата взе военният министър Красимир Каракачанов, който успокои, че до такова решение в никакъв случай няма да се стигне.
Последва изказване на лидера на "Атака" Волен Сидеров, който припомни, че националистите винаги са били за недопускането на нелегални мигранти и няколко пъти спомена Нинова в изказването си.
Последва размяна на реплики от депутати на „Обединени патриоти“ и БСП, събрани около парламентарната трибуна, на която стоеше Нинова, без да може да се изкаже.
Накрая заместник-председателят на НС Явор Нотев даде почивка от 10 минути, за да се успокоят страстите.
А иначе, Нинова настоя, че България трябва да защити своите национални интереси и вместо пари за мигранти, да ги даде за връщането им там, откъдето са дошли.
"Нека се отнесем сериозно, защото ако днес мълчим, утре ще е късно за българските семейства, за децата ни, бъдещето на България, за нашите ценности", отсече тя.
Нинова упрекна премиера Бойко Борисов, който е сред осмината европейски лидери, привикани на извънредна сбирка в Брюксел в неделя за миграцията от шефа на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, че не е обявил позицията, с която отива на разговорите.
"Най-горещата тема в момента в Европа, която ще има последици и за България, е темата за мигрантите. Италия и Малта забраниха на хуманитарен кораб с 600 мигранти да се доближи до бреговете им, премиерът на Австрия обяви създаването на ос на желаещите вътрешна миграция, това породи противопоставяне в Германия на вътрешния министър и канцлера и доведе до вътрешна криза, дойде и нова изненада от вчера - Вишеградската четворка бойкотира среща на Юнкер, президентът на САЩ Доналд Тръмп коментира, че в цяла Европа направиха огромна грешка, приемайки толкова хора, които промениха културата й", изреди фактите лидерът на БСП.
Според нея идва въпросът какви са възможностите за решение на мигрантската криза и как ще бъде запазен националният интерес на България.
"Ще послуша ли Борисов Меркел за пореден път и дали ще приеме мигрантите - 50 хил. такива минали за пръв път през нашата граница", настоя Нинова.
Каракачанов пък й обясни, че позицията на премиера е ясна - той няма да подписва споразумение, с което България да се наводнява с нелегални мигранти. "Малко късно се сетихте да говорите за нелегалните, а аз много се радвам, че част от евролидерите разбраха, това което ние говорим отдава, че в България място за нелегални мигранти никой не е замислил и няма никакво намерение да приема пари от други европейски държави, за да настанява мигранти", обясни той.
Бойко Борисов отново повтори позицията си да се обяви незабавно затваряне на външните граници на ЕС.
„Вчера в 21.00 часа имахме Съвет по национална сигурност, на който присъстваха и президентските съветници, службите на сигурност и сме разгледали всички детайли по тези теми. Срещата в неделя е извънредна, не знам защо са я направили. Днес, 14.45 ч. ще се чуя и с Виктор Орбан, в събота – с канцлера Меркел. По принцип няма такава практика, рядко се прави, но тя е отворена за всички премиери и канцлери, които искат да участват“, обясни Бойко Борисов, цитиран от БНТ.
„Преди години, на всички съвети, от което има и протоколи, аз съм държал една и съща позиция. За първи път аз им казах, че трябва да направим центрове за убежища и сигурност на територията на ЕС, в близост до военните конфликти. Една част от колегите ме обвиниха, че това било в полза на Турция и на тези, които се бият в Сирия. Да, но в Йордания има 2 млн. бежанци и те не са в Европа и чакат времето, в което да се върнат“, допълни Борисов.
Още новини от България чете в Dnes.bg


Никола Цолов спечели първия си подиум във Формула 2
Меси донесе победата на Локо (Сф) над Ботев (Пд) в драматичен мач с пет гола
Задействаха BG-ALERT в Бургаско, две реки преляха
Седмичен хороскоп 8 - 14 декември 2025
Паника заради еврото: Хората се страхуват от измами и скок на цените
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Факторингът е трамплин за малкия бизнес при въвеждането на еврото
SpaceX ще предложи акции на вътрешни лица при рекордна оценка
Империята на китайските пристанища, част 5
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Зеленски: Русия падна ниско, атакува цивилни обекти в деня на Свети Николай
Новата стратегия за национална сигурност на Тръмп е насочена към Европа
Като робство е, нямаш права: Говорят дезертирали руски войници
Невероятен Никулден в Бургас: От ледено плуване до празнични сцени и рибен курбан
Мощни слънчеви изригвания следващите три дни