IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Д-р Томчо Томов: Задава се тежка криза на пазара на труда

300 хил. са безработните и неучещи млади хора в България

11:10 | 26.10.18 г. 14
Д-р Томчо Томов: Задава се тежка криза на пазара на труда

Навлизаме в тежка криза на пазара на труда. Тя е свързана с недостига като количество и качество на работната сила, заяви пред Bloomberg TV Bulgaria д-р Томчо Томов, ръководител на Националния център за оценка на компетенциите.

Ежегодно между 20 и 30 хил. души напускат България. Половината от тях са хора под 29 години, а за последните 10 години делът на хората на пазара на труда у нас под 24 години е намалял с близо 50%, изтъкна Томов в предаването „Бизнес старт“ с водещ Живка Попатанасова.

Томов кометира, че има около 300 хил. безработни и неучещи млади хора у нас. 

Според него предстоящото увеличение на учителските заплати трябва да бъде приветствано, а „отношението към учителите е признак за зрялост в едно общество“. Проблеми в образователния сектор обаче все още има, добави Томов.

„Динамиката на пазара е огромна. Днес не печели по-големият, а по-бързият. Образованието остава консервативно и по-бавно. Повечето кадри се подготвят за професии, които след 10 години така или иначе няма да има“, обясни той.

Експертът смята, че промяната на нормативната уредба е част от решението на проблема.

„Кодексът на труда у нас е застинал някъде до 70-те години на миналия век. Той не отразява съвременните индустриални отношения, а по-скоро гони хората от България. Трябва да има възможност за много по-гъвкави форми на наемане на хора, да се обърне сериозно внимание на квалификациите и да се насърчават инвестициите в развитието и образованието на човешкия капитал“, препоръча той.

Според него вносът на работна сила е един от резервните варианти, но не е стратегическо решение. Такова по-скоро е преквалифицирането на хора над 50 години и задържането им възможно най-дълго на пазара на труда, което вече е практика в Европа.

Друго решение е и преструктурирането на държавната администрация.

„Въвеждането на електронно правителство е жизнено необходимо. Така ще отпаднат много рутинни дейности, ще се даде прозрачност на услугите и ще се създаде бързина, адекватност и точност“.

Средства трябва да бъдат насочвани и към хората с увреждания, смята гостът – да се създадат подходящите условия, които да им позволят достъп до пазара на труда.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:12 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 8 rate down comment 17
Sakamano
преди 5 години
Парите не са проблем, ако срещу тях се получава по-висока производителност и качество на труда. Но ако срещу тях не се получава нищо, това са пари хвърлени на вятъра.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 30 rate down comment 2
SA
преди 5 години
С трици няма да стане.Хем мотивирани, хем квалифицирани... струват пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 5
Sakamano
преди 5 години
Бизнесът не очаква да получи готов служител от училище, но очаква служител който е способен бързо да се учи и да проявява креативност в работата, а не просто да гледа да отбие номера.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 20 rate down comment 2
vzhekoff
преди 5 години
" Повечето кадри се подготвят за професии, които след 10 години така или иначе няма да има, обясни той" Повечето означава поне 50% от кадрите. Може ли сега да изясним кои са тези повече професии, които няма да ги има ? Нещо твърде много са общите приказки. Истината е, че поне 80%, да не кажа и повече от професиите ще си ги има, но ще са с частично променени изисквания, което е факт. Задачата на образованието следва да бъде да подготвя общи умения, знаене на езици на прилично ниво и т.н. Ако бизнесът очаква да получи готов служител от училище, това е огромна заблуда.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още