Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев прие първите линейки по инвестиционния проект за модернизация на спешната помощ.
Директорът на "София франс ауто" Стоян Желев връчи ключовете на министъра на първите два санитарни автомобила. Те ще останат в София за нуждите на Центъра за спешна медицинска помощ. От март ще започне регулярна доставка на останалите линейки, съобщава БТА.
Ананиев посочи, че това е първата реална крачка към изпълнението на инвестиционния проект за модернизация на спешната помощ.
Днес приемаме двата типа линейки - B и C, като единият тип е за превозване, първоначално лечение и наблюдение на болния, а вторият - за интензивно лечение и наблюдение, поясни министърът на здравеопазването.
По думите му до 2021 година ще бъдат получени 280 линейки. Този проект е на стойност 164 млн. лв., обхваща не само доставка на общо 400 линейки, а и оборудване и ремонт на филиали, центрове и спешни приемни отделения, припомни Ананиев. В центровете ще има съвременна медицинска техника, така че персоналът и пациентите да се чувстват наистина обгрижени, увери той.
Ананиев благодари на Европейската комисия, която е направила всичко възможно за осъществяването на проекта и допълни, че проектът е бил одобрен от ЕК без никакви забележки.
Деница Николова, заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството, каза, че няма по-щастлив ден от този за цялата оперативна програма, защото с резултатите от днес можем спокойно да мислим, че ще успеем да изпълним всичко, заложено в проекта. Николова изрази задоволство от това, че спешната помощ ще бъде цялостно реновирана. Всички линейки, които ще бъдат доставени, трябва да бъдат и правилно експлоатирани, а екипите ще бъдат обучени. Ще има възможност за обучение и на парамедици, които също ще работят с тях, обясни тя.
Огнян Златев, ръководител на Представителството на ЕК в България, обърна внимание на високия професионализъм на служителите в МЗ, работили по проекта и изрази надежда скоро да има нови подобни реализирани проекти.
През следващата година ще има увеличение на заплатите на работещите в системата на спешната помощ, посочи Ананиев.


Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
В отлична форма: Путин се потопи в ледени води за Богоявление
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
МВФ: AI и търговията са рискове за солидните перспективи за глобален растеж
Раждаемостта в Китай достигна най-ниското си ниво от 1949 г. насам
Румен Радев подава оставка като президент на България
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Как правилно да четем етикетите на храните?
Зоуи Салдана го направи: Вече е най-касовата актриса в света ВИДЕО
Какво ви очаква в любовта тази седмица?
Откриха над 140 кг наркотик в камион на ГКПП Капъкуле, влязъл от България
България може да въведе дигиталния портфейл до края на 2026 г.