Въпреки трудностите по навлизането на иновативни лекарства в България заради опитите, по бюджетни съображения достъпът да бъде отложени или спрян, за щастие българският пациент в момента има достъп до голяма част от регистрираните иновативни лекарства в Европа. Това каза д-р Красимира Чемишанска, изпълнителен директор на фирмата за България, на събитието „10 години иновации в полза на пациента“. Поводът е 10-годишнината, която фармацевтична компания отбелязва от стартирането на дейността си у нас и 15 години от старта на мащабната програма по клинични проучвания тук.
„Терапиите, които компанията предоставя, са за лечение на тежки заболявания, които в повечето държави се осигуряват от здравните фондове. В България осигуряваме терапия за близо 30 хиляди души, страдащи от тежки заболявания. Биотехнологичните лекарствени продукти за остеопороза достигат до повече от половината пациенти с остепороза у нас. Осигуряваме лечение и за всеки втори новозаболял онкопациент у нас“, отбеляза д-р Чемишанска.
Тя се надява в следващите години достъпът у нас на тези лекарства да се улеснява, така че те да достигат до българските пациенти въпреки някои регулаторни трудности заради опитите по бюджетни съображения достъпът да бъде отложени или спрян, както и дългата процедура, през която трябва да минават новите молекули. Всичко това води до изоставане от 500 дни в навлизането спрямо другите европейски държави, каза д-р Чемишанска.
Всички инвестиции на компанията са насочени към иновации в медицината, посочи тя. Една пета от годишния оборот на фирмата годишно се инвестира в наука. В момента се работи по 50 нови поректа за създаване на нови молекули, като 20 от тях са в областта на онкологията.
От няколко години компанията работи и в сферата на биоподобните медикаменти. Това е важно, защото компанията има потенциал да произвежда биотехнологични лекарства, а от друга страна, излизането им от патент, дава възможност на значително по-ниска цена с качеството на Амджен те да достигат до по-широк кръг пациенти.
Тя подчерта, че разработването на всяка иновативна лекарствена терапия е свързано с научно откритие и нова, различна концепция за лечение на дадено заболяване. „Нашият стремеж през годините бе последните достижения в областта на биотехнологиите да достигат максимално бързо до българската медицинска общност и пациентите“, каза д-р Красимира Чемишанска.
Компанията работи в области, свързани със сериозни социално-значими заболявания, каквито са онкологичните, сърдечно-съдовите, имунологичните, онкохематологичните и костните заболявания. В момента компанията има 14 регистрирани и разрешени за употреба лекарствени продукти в България.


Министерският съвет одобри проекта на Бюджет 2026
Над 94% от левовете вече са обменени в евро
Задържаха 29-годишен във Варна заради кражба на алкохол
Блъснаха пешеходка във варненско село
Спипаха шофьор на камион във Варненско с 2,59 промила
Инфлацията в еврозоната се забавя повече от очакваното заради по-евтин петрол
Брийдър от BOE каза, че AI агентите може да увеличат стреса
Kpler: Структурата на разходите е повече от въпроса за Иран и Оман
Kpler: Контрол над износа на бензин от САЩ е трудно приложим
Златото поевтинява трети ден на фона на очаквания за лихвите в САЩ
Опасен пропуск в съвременните коли убива над 400 души годишно
През 2026 все още се правят коли с 6-цилиндров мотор с карбуратор и 500 к.с.
Гражданска отговорност – пълно ръководство за шофьора, който цени пътната безопасност
Никога не паркирайте колата си под това дърво през лятото
Ferrari и BMW преминават към по-евтини кабели
Руски удари предизвикаха спиране на тока в шест украински области
“Четири лапи” за любимците и жегата: Има риск от изгаряне и топлинен удар
Отхвърлиха майките да получават 100% обезщетение, ако се върнат по-рано на работа
преди 6 години Легализират мед.марихуана и няма да ни трябват биотехнологични отрови и терапии отговор Сигнализирай за неуместен коментар