Необходимо е мобилизиране на всички резерви на пазара на труда, тъй като общата тенденция, която е демографски обособена, е на намаляване на работната сила. Министърът на труда и социалната политика Бисер Петков коментира това пред журналисти след форум за средносрочни и дългосрочни прогнози за пазара на труда.
При откриването на форума той посочи, че след 2020 година влиянието на негативните демографски процеси ще доведе до намаление на заетостта, като за периода от 2020 година до 2034 година, спадът в заетостта ще бъде около 6 на сто и броят на заетите ще намалее с около 190 хиляди към този период.
Министърът на труда припомни, че безработните вече намаляха - около 180 хиляди са регистрираните, а безработицата е рекордно ниска- под 5 на сто.
Голямото предизвикателство остава активирането на хората в трудоспособна възраст, които не са заети, каза още Петков, цитиран от БТА. За целта ще се мислят мерки за регистрирането им, консултиране, предлагане на работа. Голяма част от тях не участват в пазара на труда, защото се грижат за свои близки, уточни министърът. Вече се прилагат мерки за стимулиране на връщането им на пазара на труда като действащата - ако се върнеш на работа след шестия месец от раждането, да получаваш със заплатата и половината от полагащото се обезщетение от ДОО. През ОПРЧР също има операции като "Родители в заетост", които помагат на родителите да се връщат по-бързо на пазара на труда.
Ще се мобилизира и групата на хората с увреждания. Около 650 хиляди са хората с ТЕЛК, като голяма част от тях работят. С въвеждането на квотите за хора с увреждания за работодателите, вече се ангажират и допълнително други в заетост.


ПБ: Оптималният срок за ВСС е юли, главен прокурор - през септември
Ограничения за стрелба над села възпрепятстват защитата от градушки
НС прие на първо четене и трите законопроекта за промени в Закона за съдебната власт
Радев: Въпрос на време е българските продукти да изчезнат напълно от трапезата
„Черноморски туристически празник“ събира варненци на 30 и 31 май
Л. Динев: Китай вече не копира Запада, а го изпреварва технологично
Борса с човешко лице: Как пазарите в Румъния и Полша станаха най-големите в ЦИЕ
Отличиха най-активните студенти в първото издание на SkillUp Arena в УЗФ
Могат ли САЩ и Китай да намерят ново взаимодействие?
АИКБ: Малките фирми ще са най-засегнати от новите изисквания
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
МВР обясни защо не работи картата за катастрофите в страната
Проверяват Агенцията по вписванията по сигнал за изчезнали нотариални актове
МРРБ: В платформата roads.mrrb.bg заданията ще са без лични данни
Радев: Държавата няма да се меси на пазара, но без регулации се превръща в джунгла
Терзиев върна за ново разглеждане решението на СОС за небостъргача