10-14% от населението в България не е здравно осигурено. Тези хора трябва да ползват спешна помощ или да плащат на частни места. Второто голямо предизвикателство са високите частни разходи на гражданите. Това коментира Ане Шпрангер, експерт в Европейската обсерватория за здравни системи и политики, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
Здравния доклад за България бе публикуван в края на ноември 2019 г. и ние заключихме, че пред страната са налице предизвикателства, които са по-големи от тези в останалите страни в Европейския съюз, добави още Шпрангер.
"Това означава, че хората плащат част от цената на много от здравните услуги. В случая наблюдаваме, че фармацевтичните и медицинските продукти са основната причина за нуждата от частни здравни разходи, което е основното за разрешаване предизвикателство", посочи Шпрангер.
Както този, така и много други доклади набелязват основни проблеми, но за всичко това са изисква силна политическа воля. Българинът доплаща много за здраве. Средно около 50% средства той отделя за здравеопазване, доплащане на лекарства, болнична помощ. От лекарствата най-много се доплаща за тези за сърдечно-съдови заболявания, заяви от своя страна Аркади Шарков, здравен експерт в ЕКИП.
"Пациентите за тях са около 1,5 млн. българи, които доплащат около 70% от своите средства. Болничната помощ е нереформирана. Към момента има около 360 болници. Достъпът до добра болнична помощ е проблем, който касае добре уреден медицински център", допълни Шарков.
"Рисковите фактори са постоянната актуализация на бюджетите за здравеопазване вследствие на недобре изградени и пресметнати ресурси в началото на годината, както и неравното третиране на пациентите", уточни още той.


България между бума и капана на догонването – икономика на растящи цени, строителство и услуги
Най-богатите 10% от потребителите нанасят най-тежките щети на планетата - и вероятно сте сред тях
Морето в Гърция срещу родното море: Вечният спор къде е по-евтино
ЕЦБ: България вече е в еврозоната, докато останалите кандидати изостават
След началото на сезона: Прогнози за туризма по Черноморието
AI и VR превръщат публиката в съавтор на имерсивното изкуство
В ерата на AI SaaS компаниите трябва да се променят, за да останат на пазара
Фондовият пазар в САЩ е скъп, но не чак тревожно
Марвин Кинг: Анди Бърнам трябва да е смел
Твърде рано е да дишаме спокойно за икономиката на Китай
Плазмена лампа премахва микробите в колата
Адските жеги в Европа предизвикаха стачка в завод на Stellantis
Мечка разби чисто нов Ford F-150
Прогноза: Скъпото гориво слага край на модерните автомобили
Volkswagen ID. Buzz става кемпер срещу 2600 евро
Крум Зарков: Няма нужда от истерия, а от разумен бюджет
Черепи, мозък и човешко лице: Ужасяващите находки в дома на "Будапещенския канибал" (ВИДЕО)
Има ли връзка между земетресенията във Венецуела, Япония и САЩ?
Уилям и Хари ще се видят, Меган и Кейт - май не
преди 6 години като се раболея пак ще ида при доктора и пак ще си платя с надеждата да ме излекува (че последните два пъти не успя и се самолекувах) ... както правя и сега, макар и здравно осигурен на максималния доход ! Просто ще си платя само веднъж, а не сега както сега - два пъти ! и както и да го гледам ми излиза по ефтино! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Ама като разболееш, ти: при докторе, не при шаманче. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години избирам погребалния ... сега ми кажи кво да направя зада неплащам вноски ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години абсолютно, даже трябва да се декриминализира боя над тях .... хем си осигурен, хем си плащаш отгоре, хем накрая са и нагли и те увикват ! за мен 90% от лекарите са абсолютни престъпници ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Не, реалният проблем е, че неосигурените от хъxрещ произход, не само, че ползват безплатно здравната система, но и я експлоатират, например викайки линейка дори за обриви или хрема, да не говорим, че посягат и на лекарите ни !!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Изборът ти е кой бизнес предпочиташ да спонсорираш - лекарският или погребалният. Е, понякога са и двата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Декември бях при роднина в болница. Ако преди съм имал съмнения, сега съм съвсем и напълно сигурен, че 90% от всичките проблеми са заради Бялата мафия. Направо е чудо, че лекарите все още не са тръгнали с охрана. отговор Сигнализирай за неуместен коментар