Премиерът Бойко Борисов коментира пред журналисти днес в село Биркова, че може да поеме „политическия риск за едно неправилно решение като ДДС-то за ресторанти, хотели и книги“.
Той отчете, цитиран от bTV, че пипането на ДДС`, на приходи, е абсолютна грешка. "Аз нямам колебания в това, oсобено когато Менда Стоянова и Горанов казват, че това е грешка. Казах да, но мога да поема тази политическа грешка до края на 2021 г.- намаляването на книгите и на ресторантьорите и хотелиерите, защото ги затворихме напълно по време на кризата. Мога да поема политическия риск за едно неправилно решение", каза Борисов. Той заяви, че единственото, което е чул от Горанов, да не го кара да се усмихва и да казва, че се радва на това решение. "Какво напрежение?", посочи Бойко Борисов и отчете, че всеки ден с финансовия министър обсъждат и работят по много теми.
Обяснението му е по повод спекулациите от страна на опозицията, че заради различните позиции на финансовия министър и премиера по темата с ДДС, Горанов вероятно ще подаде оставка и това е породило напрежение в отношенията им.
Припомняме, че временна ставка от 9% за ресторантьорските и кетъринг услугите, както и за книгите и доставка на книги приеха депутатите минлата седмица на първо четене. От днешните думи на премиера не стана ясно дали намалението на косвения налог за книгите ще бъде временно, както е написано в законопроекта, или ще е за постоянно.
Намалението на ставката по ДДС в средата на годината доведе до ожесточени дебати в пленарната зала. На заседанието не присъства нито един представител от Министерство на финансите, а председателят на парламентарната Комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова не взе думата нито веднъж, въпреки че бе в залата. Тя също не е съгласна с намалението на ставките, но към момента отказва да коментира темата пред медиите. Във внесения от ГЕРБ и „Обединени патриоти“ законопроект нейното име и подпис липсват.
Преди време пък Горанов обяви, че докато той е финансов министър, промяна на ставките няма да има. Предстоят тежки дебат по приемането на текстовете на спорния законопроект на второ четене. Вероятно тогава ще бъдат направени множество предложения за диференцирани ставки за всички онези стоки и услуги, която бяха внесени като отделни законопроекти и бяха отхвърлени още на първо четене.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа


преди 6 години как да няма решение, даже си го написал :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Няма как да не се съглася с казаното. Работата е там, че същото си го говорят по един или друг начин в целия свят. Може и да има някъде някакви изключения, но те са незабележими. Все още никой не е намерил решение - да даваш от баницата и тя да се яде по правилния начин от правилните хора. Но търсенето продължава (поне докато има баница). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Нямам нищо против да плащам по-високк данъци, но като погледнеш какво получаваш в замяна ти става ясно че се пълни една бездънна яма, престъпните схеми и корупцията.Нула реформи в нито едно звено на държавата, постоянно растяща администрация и масова престъпност и циганицазия. Общо взето глупав е този дето дава баницата .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Не е лошо, неизбежно е. Лошото е че се стимулират кръчмите, а лекарства, храни остават скъпи. Инак борда е пътник с ЕРМ2, така че не го мислете - мислете какво да правите когато 1 лев струва 30 евроцента вместо 51 - както е сега. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Лошото е, че се започва едно упражняване с нещата, които са работещи - валутният борд и данъчната система. Не са кой знае какво, но работят все пак. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Питали радио Ереван: Може ли да се убие таралеж с гол з***дник? Може..., ако з***дника не е твой. - отговорили от радиото. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Каквото и да направи ББ (според пишещите долу) е грешка. И обратното да беше направил, пак щеше да е грешка.. :) :) :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Пълен тъпизъм, най-вероятно ББ се готви да предава щафетата на друг и не го интересува кой ще оправя кашата. Може би се готви за президентското кресло .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Че решението е чисто поопулистко - няма съмнение. Но по големия проблем е избрания начин на реализация - абсолютна липса на реален поглед върху самото събиране на данъчни постъпления. Наясно ли е господина какъв скрит разход е заложен в подобно решение за различни данъчни ставки за отделните отрасли - това касае преработка на счетоводен софтуер както от страна на фирмите, така и от страна на приходната агенция, препрограмиране на касови апарати и т.н. което ще трябва да се заплати пак от фирмите и то 2 пъти, защото ще се играе същото упражнение като свърши периода. Далеч по просто и ефективно решение беше ставката да си остане единна, а като искат на отделните отрасли да се отпуска данъчен кредит в размер на съответната процентна разлика на обявените им отчети по ДДС, като по този начин ще ги стимулират и да не крият обороти. Съответния бранш като е наясно със схемата, може да калкулира това облекчение в съответно намаляне на цените си. Просто и без излишни галимации, а иначе сега ще почне пак едно бягане след необмисленно решение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Това не е поемане на отговорност, а безотговорност. Може да поеме отговорност като плати от джоба си разликата в бюджетните приходи. Ама вместо това ще плащаме всички ние - кой чрез глоби, кой чрез ревизионни актове... отговор Сигнализирай за неуместен коментар