Пилотна интелигентна система за пътна безопасност по 11 участъка от републиканската пътна мрежа ще бъде изградена за близо 2,1 млн. лв., осигурени от управляваната от Министерството на регионалното развитие и благоустройството Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г., съобщава пресцентърът на ведомството.
Договорът беше подписан от зам.-министъра и ръководител на Управляващия орган на ОПРР Деница Николова и председателя на Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“ Малина Крумова. Агенцията ще изпълнява проекта в партньорство с Агенция „Пътна инфраструктура“.
Той обхваща близо 120 км второкласни и третокласни пътища, по които ще бъдат разположени модерни системи за подобряване на безопасността на движение. Предвижда се доставка и монтаж на 23 електронни табели с променящо се съдържание, които ще предават актуална информация за времето и трафика в реално време. Те ще бъдат оборудвани със сензор за външна температура и за видимостта. Освен това ще отчитат броя преминали автомобили и ще имат камери за видеонаблюдение.
Проектът предвижда още да се изградят 2200 кв. м напречна оптична маркировка, 5670 кв. м напречна шумна маркировка, над 12 000 кв. м надлъжна шумна маркировка. Ще бъдат монтирани около 8200 светлоотразителни пътни кабари и почти 2000 направляващи светлоотразителни елемента.
Системата ще обхваща два участъка с обща дължина 43 км от второкласния път II-81 Костинброд - Бучин проход - Берковица, шест трасета с над 55 км обща дължина от второкласния път II-29 Варна - Генерал Тошево - Кардам, 11 км от направлението Пампорово - Стойките, 6 км от път III-181 СОП - с. Ковачевци и над 3 км от път II-18 Софийски околовръстен път - Южна дъга.
Съоръженията ще бъдат разположени в критични точки, определени на база на допълнителни анализи за приоритизиране на обектите въз основа на данни за пътнотранспортни произшествия, транспортно натоварване, специфични климатични условия.


Виц на деня - 27 август
Кола се вряза в пешеходци във Франция, един човек загина, а 10 са ранени
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Във Варна е обявен жълт код за валежи
AI влиза в камерите за скорост
Китай предизвиква САЩ заради санкциите срещу партньори на Иран
От петрола до лития: Как геополитиката пренарежда енергийния сектор
Европа е неподготвена за засилените хибридни атаки на Русия
Синовете на Имран Хан предупреждават, че животът му в затвора е в опасност
Очертава се най-рисковият бюджетен дебат при управлението на Макрон
Защо повечето тунели са криви?
Колко повече харчи кабриолет със свален покрив
Богове на кича: Най-безвкусните коли в историята според Top Gear
Ford ще спасява качеството с нов директор
Панорамните покриви с променлива прозрачност стават все по-популярни
Зеленски: Благодаря Ви, Илияна Йотова
Кола се вряза в пешеходци във Франция, има убит и тежко ранени
Хулио Веласкес: АЕК беше по-добър от първата до последната минута
Здравната комисия изслушва кандидатите за управител на НЗОК
Какво послание занесе шефът на ЦРУ в Москва – за Украйна, НАТО или Иран?