Според него здравните специалисти имат своите тревоги и „не бива с лека ръка заради твърдата позиция на бизнеса да се отменят мерки“.
Иван Нейков препоръча да се анализират мерките, които управляващите предприеха в защита на икономиката.
"Вече една година у нас работят няколко мерки в подкрепа на бизнеса срещу пандемията, но досега никое министерство не е направило анализ на ефектите им. Ако анализите не бъдат направени - и то много бързо, разминаването в оценките на бизнеса и правителството ще продължат до края на пандемията", коментира директорът на Балканския институт по труда и социалната политика.
Нейков съветва анализът на работодателите да включи всичко, което е недостатък на мярката, както и препоръки как това да се промени.
По думите му в началото на годината в България се отчита нов пик на безработицата, като за една година новите безработни са над 400 хиляди. За времето от февруари 2020 г. само 240 хиляди души са намерили работа, което показва, че над 160 хиляди са новите безработни.
Нейков коментира още, че на всеки два месеца правителството „вади нова мярка“, но много малко са предприемачите, които ги ползват.
„От БСК информират, че по мярка 60 на 40, която е бисерът в короната, се ползват едва 10% от предприемачите, заяви Нейков и обясни това с административните неуредици при отпускане на мерките. - Трябва да мислим за нов подход по отношение на ефекта от мерките и прилагането им.”
До какво ще доведе новият пик на безработицата от началото на януари? Какъв трябва да е подходът, за да бъдат по-информирани хората за ситуацията с пандемията?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости на предаването “Бизнес старт” гледайте тук.


"Войната" по пътищата взе три жертви за последните 24 часа
Всички зони за къпане във Варненска област са с отлично качество
Дете и баща му пострадаха при падане от атракционна люлка
Варна отбеляза 100-годишнината на Международния музикален фестивал „Варненско лято“
Условията за туризъм в планините са добри
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Инцидент с атракцион в Антоново: Баща и дете паднаха от люлка на панаир
Божанов: Управляващите си играят с огъня
Редом до Левски: Магнити с лика на Тодор Живков се продават за 1 евро във Враца
Гуцанов: Това, което става във Варна, е върхът на айсберга
преди 5 години То за докторите е нормално да имат такава позиция при положение, че в момента за тях е жътва. Лапат здраво парички от тая измишльотина. Тоя вирус вече всички са го прекарали и пак не спират да спеколират. Какъв е тоя грип където изведнъж изчезва и после пак се връща по инструкция. Като дойде времето за отпуските лятото и по празниците по коледа изведнъж изчезна и веднага след това пак се върна. Не се спряхте с алчноста си хора(доктори, политици и аптекари). отговор Сигнализирай за неуместен коментар