Новоизбраното 45-то Народно събрание официално започва работа. Новите депутати положиха клетва.
Народните представители произнесоха клетвата, записана в Конституцията: "Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се."
По Конституция заседанието откри най-възрастният народен представител сред новите депутати - това е Мика Зайкова от "Има такъв народ".
Мика Зайкова е първата жена, която открива първо заседание на НС. Тя ще председателства, докато не бъде избран постоянен титуляр на поста, което ще се случи по-късно днес.
Поради липса на електронна система в старата сграда на Народното събрание се наложи Мика Зайкова поименно да провери дали има кворум, като прочете имената на всички 240 депутати.
"Народното събрание реши заседанието да се предава пряко по БНТ и БНР, така че моля за усмивки и за радост. Нека народът да види, че депутатите от 45-ото НС са с добро настроение и имат хумор", обърна се Зайкова към новите народни избраници.
"Неумолимият ход на времето и датата в моя акт за раждане ми дадоха привилегията да открия 45-ото Народно събрание, за което съм много щастлива и дано да съм добра орисница", заяви емоционално тя.
„Сега България се намира в изключително тежка ситуация, както и целият свят“, каза още Мика Зайкова, като посочи пандемията и икономическата криза.
„Нашият народ много пъти ни е казвал къде грешим - вие, старите управници, и ние, уж бъдещите нови, много пъти ни е казвал истината, но на 4 април той ни изпрати в тази зала с една-единствена поръка - промяна!“, каза Зайкова.
„Независимо от това, че сме различни, че имаме различни политически убеждения, мисля, че имаме една цел - просперитета на България и нейното достойно място в европейската система. Мисля, че нашите предци са ни дали и формулата за тази цел и тя е изписана на фасадата на тази сграда - "Съединението прави силата", каза в заключение Мика Зайкова.
Депутатите влязоха в пленарната зала на историческата сграда на парламента на пл. "Народно събрание" № 2. Решението за това тържественото откриване на 45-ото Народно събрание да бъде в бялата сграда беше договорено на първата среща на представители на парламентарните групи.
Новоизбраните народни представители гласуваха за дистанционно участие на депутатите в изолация или под карантина чрез интернет платформа. Те ще могат да се регистрират чрез визуализиране на специален екран в пленарна зала. При желание за изказване, реплика, дуплика или участие в друга процедура народният представител трябва да заяви желанието си чрез платформата.
Решението беше прието единодушно, без против и въздържали се.
Депутатите ще трябва да гласуват с вдигане на ръка, защото електронната система за гласуване остана в бившия Партиен дом и технически нямаше как да бъде преместена и инсталирана за толкова кратък срок в Народното събрание.


Вижте кои са най-устойчивите на ръжда коли на старо
Спипаха поредния варненец с дрога
Арестуваха варненец, системно отказвал тестове за дрога на пътя
1500 души дойдоха на погребение.... на 12-годишен миниван
Градската елха във Варна грейна с тържествен концерт (СНИМКИ)
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Дакота Джонсън, Нина Добрев и Ана де Армас демонстрираха супер фигури в чернo
Как да преодолеем усещането, че не сме достатъчно добри?
Джеймс Камерън все още е лудо влюбен в звездата си от „Титаник“ Сузи Еймис
Кейт Уинслет дойде с красив млад кавалер на червения килим
Бърнаут или липса на витамини?


преди 4 години Това да не е балетна или музикална школа, та очакваш да видиш дарби? За там са нужни, ще цитирам по спомен, хладно сърце, мъдра глава и здрава ръка....и.....най-важното - т.о.п.к.и.! и то голеееми т.о.п.к.и.! Депутати/тки, все тая. Че то понякога жените имат по-големи. Може и да не са всички. 35-40% да има, шанс някакъв има. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години А ти твойта дyдa, няма ли да домъкнеш в управлението? Надявам се да не е "ароматна" като тази на Деси Атанасова? Но каквато и да е ще разтоварваш напрежението и редуцираш тестостерона ни. Не зе чувствай пренебрегат(та?), заповядай! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Всичко за благото на народа и в подкрепа на народната любов! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години ...грозните жени ще те изберат на момента :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ако аз стана премиер, ще ви оправя всички, жените по два пъти! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години аха, познато ми звучи... бях го срещнал някъде... не съм бил в Пазарджик де, ние от нашия край лежим във Врачанския, хахаха отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години приписват го на сталин ... :))) ... легендата гласи , че е било надпис на входа на затвора в пазарджик ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години ходи облечен тогава... ууу отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Не разбира се, ще гласувам за опозицията :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години аз ще въведа два закона...1. забрана на дрехите... всички да ходят голи по улкиците... това го правя за равенство!2.смяна на религията на растафаризъм и всичките църкви стават храмове на спагетеното чудовище !Ще гласуваш ли за мен? отговор Сигнализирай за неуместен коментар