Договорът с избрания изпълнител на тунела под вр. Шипка не е подписан, защото не е работа на служебно, а на редовно правителство. Това коментира в рамките на парламентарния контрол служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова в отговор на въпрос на депутатите от ГЕРБ Томислав Дончев и Николай Нанков.
Служебно правителство не трябва да се занимава с такива стратегически въпроси. Следващото редовно правителство трябва да продължи тази работа, посочи тя.
Комитова допълни и че ако договорът бъде подписан сега, а до три месеца не бъде осигурено финансиране за проекта, поръчката, която беше обявена в края на октомври 2019 г., ще пропадне.
Проектът за изграждането на тунела под вр. Шипка е включен за финансиране в оперативната програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027 г., която още не е одобрена от европейските власти.
Изпълнител на тунела е избран през юли
Комитова припомни, че процедурата за избор на изпълнител на тунела под Шипка е обявена на 22 октомври 2019 г. Тя посочи, че техническата оценка на предложенията на кандидатите е направена на 15 март т.г., цените са отворени на 19 март, приета е обосновка за цената на 2 април.
От 2 април до 11 май, когато е началото на служебното правителство, и след това до 25 май, когато работи все още старото ръководство на Агенция „Пътна инфраструктура“, минават 55 дни, в които старото ръководство на Агенцията е можело да избере изпълнител, каза Комитова.
На 25 юни новото ръководство на пътната агенция е поискало от фирмите да удължат офертите до 31 октомври. На 14 юли е направено класиране и е избран изпълнител, допълва министърът. Това е обединението ДЗЗД „Консорциум ПСВТ“ с участници „Пътни строежи – Велико Търново“ АД, „Хидрострой“ АД и „Пътинженерингстрой-Т“ ЕАД. Подизпълнители на сдружението ще са „Евро Алианс Инженеринг“ ЕАД и проектантската компания „Трансконсулт-22“ ООД.
Отстранени от поръчката са двете турски фирми „Колин Иншаат Туризм Санайи Ве Тиджарет“ АД и „Дуйгу Мюхендислик Иншаат Туризм Дъш Тиджарет Ве Санайи Лимитед Ширкети“ ООД, както и „Чайна Комюникейшън Кънстръкшън Къмпани ЛТД“.
Комитова увери, че проектът остава стратегически за България, тъй като е част от международен коридор №9 и свързва Северна и Южна България.


Борисов: При ГЕРБ цяла Европа говореше за финансовата дисциплина на България
"Войната" по пътищата взе три жертви за последните 24 часа
Всички зони за къпане във Варненска област са с отлично качество
Дете и баща му пострадаха при падане от атракционна люлка
Варна отбеляза 100-годишнината на Международния музикален фестивал „Варненско лято“
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
БАБХ е иззел шест тона от фалшивото масло, плъзнало у нас
Инцидент с атракцион в Антоново: Баща и дете паднаха от люлка на панаир
Божанов: Управляващите си играят с огъня
Редом до Левски: Магнити с лика на Тодор Живков се продават за 1 евро във Враца
Гуцанов: Това, което става във Варна, е върхът на айсберга