Едва 5% от обработваемите ниви в България са застраховани, коментират земеделски стопани след градушката в Пловдивско, която унищожи реколтата.
„Стана ясно, че компенсации ще има само при 100% унищожена продукция. Малцина ще са тези със стопроцентова щета, а компенсацията ще е 200- 300 лева, което е прах в очите на хората“, каза пред БНР агробизнесменът Красимир Кумчев.
Зърнопроизводителят Костадин Костадинов заяви, че едва 5 на сто от обработваемите ниви са застраховани и то заради сключените договори на фермерите с банки и ДФЗ.
Той посочи още, че по държавната схема за съфинансиране на застрахователни премии, която е с бюджет 5 млн. лв., са изразходвани 2 млн. лв. Една от причините е ниското доверие на земеделците към застрахователите, коментира Костадинов.
Красимир Кумчев обаче заяви, че стопаните могат да се възползват от държавното подпомагане и от 30 лева на декар при 500 лв. покритие на щети да платят само 12 лева на декар. Той предлага да се вдигне базата и да се покриват щети за 1000 лева на декар, срещу което земеделците ще са похарчили 21 лева.
И двамата земеделски производители се застъпиха за въведените в САЩ застраховки за дохода на фермерите, при които 60% от дължимите суми към застрахователите се покриват от държавата.
„Повечето от хората не смеят да се застраховат, защото нямат доверие, че застрахователят ще извърши плащането, което за най-голямо съжаление в някои от случаите имат право“, коментира темата пред БНР директорът на Фонд „Земеделие“ Борис Михайлов.
Той посочи, че се обсъжда вариант, при който обезщетението на декар от сегашните 500 лв. да стигне 1000 лв., но не очаква това да донесе необходимите позитиви.
Според Михайлов проблемите ще се решат от създаването на Взаимно-спомагателен фонд, в който да се правят задължителни вноски от земеделците. В случай на настъпило събитие от него ще идват обезщетенията.
Фондът няма да изземе функциите на застрахователите, коментира той.


300 бойци от 21 държави се включиха във финалния SENSHI лагер за годината
Костадинов зове за бойкот на Евровизия
Турнир по акробатичен рокендрол се провежда днес във Варна
Проливните дъждове предизвикаха нови наводнения край Царево
Благотворителен кулинарен фестивал за Никулден се провежда във Варна
Факторингът е трамплин за малкия бизнес при въвеждането на еврото
SpaceX ще предложи акции на вътрешни лица при рекордна оценка
Империята на китайските пристанища, част 5
Как чуждестранните автомобилни гиганти могат да се закрепят на китайския пазар
Империята на китайските пристанища, част 4
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Здравко от "Ритон" е в болница, дуетът отлага участия и концерт
Любен Дилов-син: Готови сме за избори, но държавата има нужда от бюджет
ЦСКА се огледа в норвежец, оценен на 5 млн. евро
Опра Уинфри демонстрира талия на оса, след като отслабна драстично
Путин и неговите роли: Какво са знаели германските тайни служби?
преди 4 години Бе как селчугите ще дават пари за застраховки - за нивите си, а и за къщите си? Нали по-лесно е да дадат парите за рикия, а ако стане беля да реват на държавата? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Не виждам с какво ще помогне задължителното застраховане чрез създаването на нов фонд. Сигурен съм че предложилия го може да изнесе една прекрасна теоретична реч как ги бил полезен и след 2 години да се окаже че нищо вярно няма само сме дали още пари за корупция на държавни служители. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години застраховането е узаконено мошеничество отговор Сигнализирай за неуместен коментар