Нов колективен трудов договор в отрасъл „Здравеопазване“ гарантира повишаването на заплати на лекари и медицински сестри.
Федерацията на синдикатите в здравеопазването към КНСБ, Медицинска федерация „Подкрепа“ и Националната браншова стопанска камара на търговците – дистрибутори на едро на лекарствени средства, медико-санитарни и билкови препарати подписаха в Министерството на здравеопазването Колективен трудов договор в отрасъл „Здравеопазване“, с който се регламентира увеличение на основните възнаграждения в сектора. Подпис под документа постави и здравният министър проф. Асена Сербезова в качеството си на медиатор между синдикати и работодатели, съобщават от министерството.
Работодателските организации, които решат да подпишат колективния трудов договор, имат тази правна възможност да го направят и на по-късен етап.
Новият колективен трудов договор предвижда заплатите на лекарите да бъдат повишени с 800 лв., на професионалистите по здравни грижи – с 550 лв., а на останалите медицински работници – с 200 лв.
„Повишаването на жизнения стандарт на работниците и служителите в сферата на здравеопазването е един от механизмите за повишаване качеството на предлаганите здравни услуги. Това е и една от възможностите за ефективно противодействие на все по-наболелите проблеми, свързани със заетостта в сектора, както с привличането, така и със задържането на младите специалисти. За всички нас е ключово да осигурим минималните стандарти, които да гарантират както професионалното самочувствие на медицинските служители, така и тяхната удовлетвореност от ежедневната работа“, посочи Сербезова.
На подписването присъства и министърът на труда и социалната политика Георги Гьоков. „Колективният трудов договор е стъпка, която ще повиши доходите на работещите в сектора и ще допринесе за задържането на медицинските кадри у нас. Това е особено важно за младите медици, които ще имат по-голям стимул да останат да работят в България“, отбеляза Гьоков.
По думите на Сербезова сключването на отрасловия колективен трудов договор е първата стъпка към реалното увеличение на доходите на медицинския персонал. „Необходимо е да получим последваща подкрепа от държавния бюджет, за да можем да гарантираме получаването на заложените по-високи възнаграждения“, посочи тя.


Боеприпас изплува на 50 метра от брега
РЗИ-Варна с безплатни изследвания за ХИВ и хепатит днес
Бургас ще бъде домакин на музикалния конкурс „Евровизия 2027“
Гонки продължават да тормозят варненци през нощта
Изтича срокът за подаване на заявления за школите на Общински детски комплекс – Варна
Германия е засякла руска кампания за влияние преди изборите
ЕС затяга правилата за опаковките: Ще ходим ли със собствени съдове в магазина?
Бургас ще бъде домакин на "Евровизия 2027"
Големите банки събраха левовете на българите, малките отвръщат с по-високи лихви
Български автономни роботи ще съчетават физическия и дигиталния свят
Пожар превърна паркинг на летище в ад
Футболист влиза в затвора, след като се похвали с над 300 км/ч на пътя
Porsche напуска Volkswagen заради китайски производител
Най-търсеният автомобил на старо е до 5 години
Mercedes подготвя нов хибрид за C-Class, GLC и GLE
4 зодии ще бъдат благословени финансово до края на 2026 г.
В чест на Световното първенство по футбол 2026: от стотици фенове в България до зрелищно светлинно шоу
Терзиев за "Евровизия": Ще посрещнем всички гости, които изберат да посетят и София
За първи път в България: Медици от ВМА трансплантираха черен дроб и бъбрек на един пациент