Войната в Украйна предизвика Европейския съюз (ЕС) да действа като геополитически играч, което до момента не се беше случвало, коментира по време на уебинар, организиран от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) заместник генералният директор на ГД "Бюджет" на ЕС Илияна Цанова. Тя поясни, че общността подкрепя твърдо Украйна още от първия ден на руската военна офанзива, отпускайки 1,5 млрд. евро военна помощ.
В допълнение ЕС е отпуснал 4,1 млрд. евро помощ за страните от общността и съседните държави, като Молдова, които са приели украински бежанци, стана ясно още от презентацията на Цанова. Тя обърна внимание, че вече се водят и разговори на различно ниво за следвоенното възстановяване на страната.
Късно снощи лидерите на ЕС постигнаха принципно съгласие за предоставяне на 9 млрд. евро помощ за Украйна през тази година. Към тази сума ще бъдат добавени средства и от други държави и финансови институции, уточни още Цанова. Въпросът е как ще бъдат набрани тези средства и един от начините е емитиране на заем.
ЕС вече има опит с емитирането на дълг за финансирането на механизма за възстановяване на европейската икономика след пандемията от коронавируса. По данни на Цанова за последните две години общността вече е емитирала 113,5 млрд. евро облигации, от които 23 млрд. евро са зелени облигации с различен матуритет - от 3 до 30 години. По този показател общността е най-големият емитент в евро в света.
Този механизъм е договорен изключително бързо - за 6 месеца, като държави, които традиционно са против европейски облигации са дали своето съгласие, разказа още зам. генералният директор на ГД "Бюджет". Според нея той обаче носи сериозен репутационен риск за общността, ако изпълнението му се провали.
Заради добрия кредитен рейтинг ЕС получава много изгодни условия по емитираните облигации - по аукционите в периода юли - декември 2021 г. постигната лихва е 0,14%. Ако Италия беше емитирала свои 10-годишни държавни ценни книжа в този период, би постигнала 1,8% доходност, а България - 1,2%, изчисли Цанова.
Планът за възстановяване и устойчивост на ЕС е на стойност над 800 млрд. евро и за първи път харченето на тези средства ще бъде верифицирано спрямо резултатите.
Тя припомни, че за новия програмен период ЕС има бюджет от 2 трлн. евро, включително и механизма за възстановяване. За България средствата са в размер на 26 млрд. евро.
Освен войната в Украйна, предизвикателства за ЕС през 2022 г. е ускоряващата се инфлация и плановете за енергийната независимост и Зеленият преход.


Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Кой избива делфините в Черно море?
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Заплахата на Си затвърди Тайван като главен риск в отношенията между САЩ и Китай
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Пътят към Пампорово пропада още, мост ли е решението?
Махнете тези 7 неща от спалнята си, носят негативна енергия
преди 3 години ЕС е играчката на САЩ в Европа. Инструмент за постигане на американските геополитически цели на континента. Американска марионетка на кратко. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години look who's talkingКато представител на ЕБВР Илияна Цанова е била консултант по преструктуриране на публични дружества за комунални услуги, създаването на регулаторни органи в областта на водния сектор, структурирането на публично-частни партньорства (примерно със Софийска вода и за сметосъбиране и сметоизвозване[ неясно? ]), както и фискална децентрализация. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Добре де, нека е "играчка". Нещо, с което, си играят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години ...А мен, ме забавлява искреното вярване че, всичко, което си пожелаеш, се сбъдва... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Г.ащурите на копейниците явно още са пълни от вчера. :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Или полски свирач. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години емитирането на дълг е твърде интересен критерий за "геополитически играч" отговор Сигнализирай за неуместен коментар