Въвеждането на валутен борд е спасило България от инфлация, коментира в сутрешния блок на Bulgaria on Air служебният премиер в периода февруари - март 1997 година Стефан Софиянски. Гостуването му в телевизията бе по повод навършването на 17 години от въвеждането на паричен съвет у нас.
Ако е нямало валутен борд, България е щяла да преживее трета инфлационна вълна, която да обезцени парите на хората. Позитивите от въвеждането на паричния съвет обаче не са само в тази посока, категоричен е Софиянски.
"Хората трябва да знаят, че валутният борд пази парите на хората. Не им дава възможността да се развиват толкова бързо, но пази средствата им", отговори Стефан Софиянски на въпрос доколко обществото е запознато с функциите на паричния съвет в България.
Преговорите с МВФ (Международния валутен фонд) за въвеждането на валутния борд през 1997г. са били много трудни. Институцията имала две условия, които са били спорни теми по време на преговорите, призна Софиянски.
Едното е било либерализирането на цената на хляба, а другото - фалирането на банката Биохим. Той подчерта, че преговорите са се провеждали без много шум, а не като сега "помпозно, шумно", за да не се всява паника.
Според него въвеждането на паричния съвет е имало два ефекта - краткосрочен и дългосрочен. Той поясни, че в краткосрочен план е трябвало да бъде привлечен външен ресурс и да се стабилизира страната.
Дългосрочният ефект на паричния съвет е създаването на една стабилна икономическа среда. Според Стефан Софиянски правителствата и бизнесът трябва да се развиват в тази рамка и да приемат известните ограничения, които валутният борд налага.
Според бившия служебен премиер валутният борд ще отпадне, когато България влезе в еврозоната.
Още от гостуването на Стефан Софиянски в Bulgaria on Air
Още новини от България можете да намерите в Dnes.bg


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Панета: Трябва да се види подготовката за операцията на 2 септември
Панета: Ще се изискват големи усилия от Конгреса по случая от 2 септември
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Вдовецът на Тина Търнър си има нова приятелка, влюбен е в 60-годишна американка
Защо Джордж Клуни се ядосал на Брад Пит в далечната 1991 г.?
Кейт Мидълтън впечатли с най-голямата си тиара досега
5 храни, които „събуждат“ женските хормони