Спестяванията на домакинствата се увеличават със 115 млн. лв. през октомври. Потребителското кредитиране през месеца спада в сравнение със септември, като същевременно фирменото се повишава както на месечна, така и на годишна база.
През десетия месец на годината вложенията на домакинствата растат с 0,3% на месечна и със 7,8% на годишна база до 39,298 млрд. лв., показват последните данни на Българска народна банка (БНБ). В абсолютно изражение спестяванията на населението се покачват със 115 млн. лв. за месец и с 2,841 млрд. лв. за година.
През октомври само нефинансовите предприятия увеличават спестяванията си със 121 млн. лв. до 16,332 млрд. лв. Това е ръст от 0,75% на месечна и близо 0,7% на годишна база.
Така към 31 октомври общата сума на спестяванията в икономиката възлиза на 58,948 млрд. лв. Тя е със 7,2% по-голяма спрямо година по-рано. Общата сума на кредитите пък се равнява на 55,983 млрд. лв., като е с 2,6% по-голяма в сравнение с октомври 2013 г., но с 39 млн. лв. по-малка спрямо септември.
Въпреки това кредитната активност остава близка до нулата, като единствено фирмите внасят лъч светлина. През месеца банките са отпуснали с 3% повече кредити за нефинансовите предприятия в сравнение със същия месец на миналата година. Само през октомври пък фирменото кредитиране се повишава с 36 млн. лв. до 36,154 млрд. лв.
На другия полюс се намира потребителското кредитиране. През октомври жилищното кредитиране се свива с 18 млн. лв. на месечна база до 8,812 млрд. лв., а потребителското – с 14 млн. лв. до 7,344 млрд. лв. Добрата новина е, че на годишна база все още има ръст. При жилищното кредитиране повишението е с минималните 0,2 на сто, а при потребителското финансиране – с 0,7 на сто.
Главният изпълнителен директор на СиБанк Петър Андронов коментира днес, че очаква ръст на кредитирането, имайки предвид ниските лихви по депозитите и високата ликвидност на банковата система.


Радев отличи огнеборци и доброволци, участвали в овладяването на пожари през лятото
От Черно море излязоха с важна информация за мача с ЦСКА
Вижте резултатите от официалния кантар на SENSHI 29
ФИФА с нововъведение за засадите на световното по футбол
Съдия Ганчева разказа пред ученици за последиците от употребата на "райски газ"
Юанът става все по-използван при паричните преводи
Еврозоната бележи по-силен ръст от очакваното благодарение на вътрешното търсене
Ралито на китайските акции изостава от американските
САЩ лобират срещу плана на ЕС за отпускане на заем в подкрепа на Украйна
Китай изпраща нови панди на Франция след срещата Макрон-Си
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Audi готви още една изненада
Политик предложи премахване на червения светофар и знаците на пътя
Малка кола на старо с автоматик – ето 4 сигурни предложения
Lexus LFA се завърна като... електромобил
Ампутираха левия крак на бащата на Меган
Програмата Explorer дава възможност за стипендии и международни стажове
БГ политици: Ниско домашно възпитание, ниска политическа и езикова култура
Тръмп плаши Европа: Изправена е пред цивилизационно заличаване
МК с позиция за нарушенията, констатирани от Сметната палата